Otsedemokraatia edendamise sihtasutus Terve Rahvas korraldab esmaspäeval, 12. märtsil 2018 algusega kell 12 Toompeal, Riigikogu ees meeleavalduse rahvaalgatuse õiguse taastamiseks.

Meeleavaldus toimub sümboolselt 1934. aasta riigipöörde aastapäeval, kuna just selle sündmuse mõjul läks kaotsi nii 1920. kui ka 1933. aasta põhiseadustega tagatud rahvaalgatuse õigus, mis andis kodanikele võimaluse algatada seaduseelnõusid ja vajadusel ka rahvahääletusi, nii uute seaduste vastuvõtmiseks kui ka Riigikogus vastuvõetud seaduste tühistamiseks.

SA Terve Rahvas nõukogu esimehe, ajaloolase Jaak Valge sõnul on rahvaalgatuse õiguse taastamine äärmiselt oluline selleks, et rahvas saaks reaalselt teostada oma põhiseaduslikku staatust kõrgeima riigivõimu kandjana.

“Võimalus rahvaalgatuse korras referendumeid korraldada pidurdaks poliitikute võõrandumist, sest sel juhul on neil teada, et pole võimalik läbi viia poliitikat, mis on suunatud provotseerivalt enamuse tahte vastu. Samuti ergastab võimalus algatada referendumeid kodanikuühiskonda. Ning referendumil osalemine ei tähenda ainult “ei” või “jah” vastuse andmist, vaid ka seda, et mõtleme endale küsimuse selgeks, tunnetame end ühiskonna osana,” selgitas ta.

Valge hinnangul on kõige tähtsam, et referendumid selgitavad ühiskonna tahte ja muudavad poliitilised otsused ühiskonnale vastuvõetavaks, suurendades seeläbi ühiskonna kokkukuuluvuse tunnet ning pidurdades sotsiaalsete pingete kasvu.

“Me ei pea tundma, et kuskil keegi meie tahte vastaselt suunab meid sinna, kuhu me ei taha liikuda. Isegi kui mõni otsus ei ole meile kõige meelepärasem, on sellega kergem leppida siis, kui teame, et nõnda on tahtnud meie ühiskonna enamus. Otsedemokraatia elemendid töötavad kõige paremini väikeses, paindlikus, kõrge sotsiaalse kapitali ja poliitilise kultuuriga ühiskonnas, ning ka loovad sellist ühiskonda,” toonitas Valge ja lisas, et just sellist Eestist me ju tahamegi.

SA Terve Rahvas plaanib korraldada 12. märtsil Riigikogu ees meeleavalduse ka järgnevatel aastatel, kuni rahvale on demokraatlikud õigused tagasi antud.

Meeleavaldusel astuvad sõnavõttudega üles mitmed tuntud inimesed, teiste hulgas ka mitu rahvaalgatuse õiguse taastamist pooldavat parlamendi liiget. Meeleavaldusele on oodatud kõik inimesed, kes toetavad rahvaalgatuse õiguse taastamist ning tahavad üheskoos rahumeelselt ja väärikalt sellest Riigikogule teada anda.

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama