Täna 21.oktoobril toimus EKRE fraktsioonis kohtumine Eesti Rahvusringhäälingu juhi Margus Allikmaa ning konservatiividest saadikute ja nõunike vahel. Arutelu möödus konstruktiivses ja teineteist arvestavas õhkkonnas.
Margus Allikmaa andis lühiülevaate Rahvusringhäälingu eelarvest ja toimimise mehhanismidest, samuti sellest kuidas toimub sõltumatuse ja erapooletuse tagamine erinevate ideoloogiate ja erakondade vahel. Valdavalt lasub erapooletuse ja tasakaalustatud programmi tagamine toimetuste ja sealsete ajakirjanike õlul. Lisaks on loodud ERR juures eetikanõuniku ametikoht. Viimane peab kaebuste korral tuvastama, kas on jälgitud Head ajakirjandustava ja tasakaalustatuse põhimõtteid. Hea tava rikkumise korral peab selle eest vastutama viimase rikkuja.
Konservatiivide fraktsiooni liikmete meelest on ERR programmides ja portaalis ette tulnud nii Hea tava kui ka tasakaalustatuse printsiibi rikkumisi. On esinenud halvustavaid kommentaare ja väiteid, samuti mahavaikimist või teatud erakonna esindajate eiramist oma saadetes. Jõuliselt on propageeritud valitsuse seisukohti, kuid vähe esitatakse opositsiooni vastuarvamusi. Viimane puudutab sageli ka päeva põhilist uudistesaadet Aktuaalne Kaamera, kus EKRE esindajad pole pikka aega saanud kommenteerida ühtegi seaduseelnõud ega olulist riiklikku küsimust. Selline asi võib fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul kaasa tulla AK “Vremjastumise” ehk olukorra kus valitseb ainult üks ja kindel seisukoht, valitsuse oma. “See pole aga enam demokraatliku riigi tunnus”
Sama probleemi võib konservatiivide sõnul täheldada ka jutusaadete formaatides, kus tavaliselt kolm/neli valitsuse poliitikat pooldavat inimest pommitavad ühte opositsioonilist teisitiarvajat ja nii on saade ilmselgelt tasakaalust väljas. “Avalik-õiguslikult ringhäälingult ootaks suuremat objektiivsust kui erakanalitelt,” arvas Helme.
Margus Allikmaa möönis, et erapooletust on ette tulnud, kuid selleks pole ei tema ega keegi teine väljastpoolt maja mingit käsku andnud. Pigem olevat tegu inimeste hoiakute küsimusega. Tasakaalustatuse printsiibi eest vastutavad eeskätt toimetajad ja ajakirjanikud. Ta soovitas siiski iga kord kui on esinenud konkreetseid rikkumisi teha avaldus eetikanõunikule, sest see parandab ajakirjanduse taset ja vaadete mitmekesisust igal juhul. Kõik kaebused vaadatakse läbi ja peavad saama vastatud.
EKRE fraktsiooni liikmetest kuulub Rahvusringhäälingu nõukogusse Martin Helme.