Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus on kõigi aegade kõrgeimal ja Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus kõigi aegade madalaimal tasemel. “EKRE toetus on tõusnud 17 protsendi tasemele, mis on nende läbi aegade kõrgeim ja IRL-i reiting langes 3.8 protsendini, mis on nende ajaloo madalaim tase, nagu selgus värskest Kantar Emori reitingute uuringust.
EKRE edestab sotse juba kahe protsendiga ja see trend paistab kasvavat, samas liigutakse aina lähemale ka Keskerakonnale, kelle toetus oli hetkel 23%. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme sõnul on erakonda selles mõttes tublisti aidanud sotsid ja nende juht Jevgeni Ossinovski, kes on EKREle avalikult estofoobse poliitikaga sisse sõitnud. Keskerakond on muutumas aga täiesti venelaste parteiks, kuna eestlaste hulgas toetab neid vaid 9% vastanutest, venelaste hulgas on aga toetusprotsent 73%. Eks seda kinnitavad ilmekalt ka nende otsesed venekeelsed valimisreklaamid.
EKRE toetus meessoost valijate hulgas on aga kõrgeim. Meestest toetas EKRE-t 26,1, Reformierakonda 25,3, Keskerakonda 18,9, Vabaerakonda 12,2 ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) 8,9 protsenti. Maapiirkondades on EKRE toetus Reformierakonna järel teisel kohal: EKRE-t toetab 25 ja oravaid 29 protsenti maainimestest. Ülejäänud erakonnad jäävad alevites ja külades juba vähemalt kümne protsendi kaugusele. EKRE näib olevat kindel volikokku pääseja ka Tallinnas, kus erakonna toetus on juba pea 12 % ja sotsid ning KE püsivad liidrite seas vaid tänu venekeelsete valijate häältele.
“Teisel kohal olevat Keskerakonda iseloomustab aga pikemajaliselt oluliselt suurem ebastabiilsus, mis on seotud selle erakonna sisevastuoludega,” ütles Emori uuringujuht Aivar Voog. “Kuigi ka Keskerakond on alustanud aktiivset meediakampaaniat, siis selle mõju nullib ära erakonna sisemine lõhenemine,” nentis ta.
“Valitsuskoalitsiooni summaarne reiting jätkab pikemajalist langust ja võrreldes alguskuudega mullu novembris ning detsembris on see kukkunud 11 protsendipunkti võrra. Augustis on see nüüd 41 protseni, viimati oli see nii madalal 2013. aasta lõpus,” sõnas Voog. Roheliste reitingu tõus juulis üle 5 protsendi oli Voogi sõnul pigem juhuslikku laadi.