Soomes elab umbes 40 000 Eesti kodanikku, kellel on õigus hääletada Eesti Riigikogu valimistel. Seda silmas pidades korraldas Tuglase Selts teisipäeval Helsingis debati.

Kui EKRE-t esindas debatil nö oma inimene EKRE  Soome osakonna juht Rudolf Jeeser, siis kõik teised erakonnad olid esindatud poliitpartidega, kes tulid nüüd mahlaka valijategruppi hääli noolima. Nii olid kohal Raimond Kaljulaid (KE), Taavi Rõivas (RE), Jevgeni Ossinovski (SDE), Tõnis Lukas (I), Kristina Kallas (Eesti 200), Artur Talvik (ERE), Kaul Nurm (VA), Nikolai Degtjarenko (EÜVP) ja Joonas Laks (R), kellest keegi pole kalevipoegade ja lindade probleemide vastu varem suurt huvi ilmutanud.

Rudolf Jeeser avaldas arvamust, et Eestisse tullakse tagasi siis, kui sissetulekud kasvavad ja suhtumine Soomes elavatesse rahvuskaaslastesse muutub paremaks. Võõrtööjõu sissetoomise jätkudes ei kasva Jeeseri sõnul palgad Eestis kunagi. Töökohad, mida EKRE tahab Eestisse tekitada, ongi peamiselt mõeldud just tagasipöördujatele. Jeeser märkis, et praegu kulutab riik välismaalt Eestisse tagasi tulijatele kõigest 100 000 eurot aastas, samas aga pagulastele üle nelja miljoni. Kui jutuks tuli topeltkodakondsus, siis seal jäi EKRE kindlaks oma eitavale seisukohale, enamik teisi püüdis selle teemaga Soomes elavatele eestlastele hinge pugeda. Saalis viibinud soome-eestlane Renee Riisenberg kirjeldas, et kui Rain Kooli tegi saalisolevate inimeste seas hääletuse ja küsis, kui palju on seal inimesi topeltkodakondsusega, siis tõstis käe 3-5 inimest. Küsimuse peale topeltkodakondsus on üldse vajalik, tõstis käe vaid kümmekond inimest. Kuigi saal oli teist meelt, ei suutnud reformierakonda esindanud Taavi Rõivas olukorraga kohaneda vaid rõhutas edasi topeltkodakondsuse vajalikkust. Enamikule saalisolijaist tundus see aga väga eluvõõras ja kunstlik.

Ka Soome Yle televisioon kajastas Eesti valimiste ja rahvuskonservatiivide edu teemat oma A-stuudios, kus fookusesse võeti EKRE tõusu ja populaarsuse põhjused. Sedastati, et EKRE on kõige populaarsem Eesti erakond Soomes elevate eestlaste seas. Saatekülalisteks olid debatti juhtinud ERR-i ajakirjanik Rain Kooli ja endine Soome suursaadik Eestis Kirsti Narinen. Saatelõigus intervjueeriti ka EKRE Soome osakonda juhtivat Rudolf Jeeserit, kes kandideerib Riigikogu valimistel rahvuskonservatiivide nimekirjas Harju- ja Raplamaal.

Soome eestlaste seas kogub konservatiivne rahvaerakond üha rohkem toetust. Sellele erakonnale prognoositakse 3. märtsil toimuvatel valimistel erakordselt suurt häältesaaki, vahendab Soome ringhääling Yle. Lisaks Eestile teeb EKRE aktiivselt kampaaniat Soomes. EKRE on Eesti erakondadest ainus, mis on loonud oma osakonna Soome. See on arukas samm, sest Soomes elab ja töötab ligi 100 000 eestlast. EKRE Soome osakonnas on palju aktiivseid liikmeid, kes annavad oma sõnumit edasi teistele rahvuskaaslastele.

Eeloleval pühapäeval korraldab EKRE Helsingis valimiste päeva. Valimiste nädalavahetusel teeb erakond kampaaniat ja vastab inimeste küsimustele Helsingi Länsiterminaalis.

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama