Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul on valitsuse heakskiidu saanud eelarve tasakaal näiline, selle tulude pool on liiga optimistlik ja see ei pruugi kokku tulla.

“Lühidalt kokku võttes võiks öelda, et tegemist on riigi valitsemisega jätkuvalt Exceli tabeli järgi,” ütles Helme. Tuleb ka öelda seda, et needsamad kiidetud prioriteetsed valdkonnad, milleks on sotsiaalkulutused, julgeolek ja perede toetamine, võib kokku võtta sõnadega “liiga vähe, liiga hilja” ja eriti tuleb tähelepanu juhtida sellele, et põllumajandust tegelikult ei toetata. Kõik need numbrid, mis meile ette on siin käidud, ei aita tegelikult põllumajandust. Põllumajandusvaldkonna rahastus tegelikult ei suurene. Top-up’i jätkuvalt ei ole ja erakorralise kriisi lahendamise plaani ka ei ole.

Helme sõnul on eelarve teine häda, et seal puudub plaan majanduse käivitamiseks, puudub plaan põllumajanduse päästmiseks ja puudub ka plaan julgeoleku otsustavaks parandamiseks. “Kõik valdkonnad saavad näpuotsaga midagi juurde, et saaks raporteerida edu, aga sisuliselt on tegemist kestlikku kahanemise mõtteviisi eelarvega,” sõnas Helme.

EKRE fraktsiooni juhi sõnul on eelarve tulude kasvu pool paljuski petlik, sest kujutab endast raha tõstmist ühest taskust teise. “Suur osa tööjõumaksu laekumiste suurenemisest tuleb pensionikasvust ja avaliku sektori palgakasvust. Teine suur tulude kasv – aktsiisid –  tuleb aga inimeste taskust, kellel on sellevõrra vähem raha muudeks ostudeks ja kellele jääb sellevõrra vähem kätte nii lastetoetuste kasvust kui pensionitõusust,” rääkis ta.

Helme sõnul ei välista EKRE fraktsioon eelarve menetlemise ajal venitamistaktikat ja ööistungeid, kuid praegu neid plaanis veel pole. “Kindlasti esitame terve rea oma ettepanekuid nii tulu kui kulu poolele ja usun, et üht-teist on võimalik ka sisse hääletada,” sõnas ta.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama