Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon esitas Riigikogule eelnõu, et tõsta trahvimäärasid keeleseaduse tahtliku eiramise eest ning rakendada krooniliste rikkujate suhtes ärikeeldu.

 

Eelnõu üle andnud Riigikogu liikme Anti Poolametsa sõnul on trahvimäärasid vaja tõsta, sest seniste, sümboolsena mõjuvate trahvide maksmine on mõnele ettevõttele muutunud lihtsamaks kui keelenõuete täitmine.

„Seaduses sätestatud sanktsioon peab olema juriidilistele isikutele tunnetatav. Kui tegu on suure käibega äriühinguga, siis mõnesaja või mõne tuhande euro suurused trahvid ei pane neid seadust täitma,“ selgitas Poolamets.

Kui seni võis tööandjat keeleoskusnõuete rakendamata jätmise eest karistada 3200 eurose trahviga, siis EKRE eelnõu kohaselt tõuseb trahvimäär juriidilisele isikule kuni 50 000 euroni.

Kui tegu on vähemalt viie miljoni euro suuruse aastakäibega äriühinguga, siis kehtestatakse trahvi laeks kuni viis protsenti käibest.

Eesti keele kasutamise nõuete rikkumine tarbija teenindamisel tooks senise 1300 euro asemel kaasa kuni 50 000 eurose trahvi.

Eelnõu annab süstemaatilise keeleseaduse rikkumise korral võimaluse rakendada ettevõtte suhtes ärikeeldu.

Anti Poolametsa sõnul aitab eelnõu seadusena vastuvõtmine paremini kaitsta eesti keelt nii era- kui ka avalikus sektoris.

„Seadusmuudatus motiveerib keeleseaduse süsteemseid eirajaid õiguskuulekamale käitumisele ning tagab keeleametile paremad võimalused oma ülesannete täitmiseks,“ ütles Poolamets.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama