Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel andis Jaak Madison 26.11 üle arupärimise Eesti Vabariigi välisministrile Marina Kaljurannale seoses Tartu rahu kehtivusega ja osa selle lepinguga määratletud ala loovutamisest võõrale riigile.

25.11.2015 menetles Riigikogu Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni vahelist piirilepingu ratifitseerimise eelnõud. Piirilepingut tutvustas ja rahvasaadikute küsimustele vastas valitsuse esindajana välisminister Marina Kaljurand. Korduvatele küsimustele Tartu rahulepingu kehtivuse kohta kinnitas minister, et leping kehtib ka uue piirilepingu ratifitseerimisega, rahuleping jääb jõusse ning muudetakse vaid riigipiiri kulgemist. Küsimustele, mis puudutasid Tartu rahulepingust tulenevate maa-alade okupeerimist, ei suutnud või ei soovinud välisminister kahjuks anda ühtegi konkreetset vastust. Minister lausus okupeerimist puudutavatele küsimustele vastates: “Jah, kinnitan ka seda, et juriidiliselt võib teil õigus olla, kui te ütlete, et need territooriumid on tänaseni okupeeritud. Mina seda sõna ei kasutaks, aga teil on õigus seda kasutada ja kindlasti on juriste, kes kiidavad heaks teie tõlgenduse.”

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon ei soovi käsitleda erinevaid tõlgendusi, vaid saada selgust Vabariigi Valitsuse seisukohtade: Kas Teie kinnitusel kehtiva Tartu rahulepingu alusel on Eesti pindalast 5,2% okupeeritud? Kas antud okupeeritud alade eest on valitsusel kavas esitada kahju- või kompensatsiooninõue? Miks on ratifitseeritavas piirilepingus kokku lepitud kahe riigi vaheline piir, mis jätab Venemaa Föderatsiooni valdusesse Tartu rahulepingust tulenevad alad ja seda ilma mingigi kompensatsioonita?

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama