Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon kohtus 28.oktoobril Riigikogus Eesti erakoolide juhtide ja aktivistidega. Külas olid Eesti Eraüldhariduskoolide Ühenduse esimees Ahto Orav, kodanikuliikumise Avalikult Haridusest ja Eesti Haridusseltsi eestvedaja Kalev Roosiväli, erakooli lapsevanem ja valdkonna jurist Piret Blankin.
Kohtumine toimus vastastikuse mõistmise õhkkonnas. Külalised andsid ülevaate oma tegevusest ja murekohtadest seoses Haridusministeeriumi poolt planeeritava erakoooli seaduse muutmisega eelnõuga. Ahto Orava sõnul ähvardab see seadus anda tõsist hoopi erakooliharidusele Eestis, kuna rahastamise äravõtmine erakoolide tegevuskuludelt (peamiselt kommunaalmaksud, jne) sunnib tõstma õppemakse ja lapsevanemad, kes ei suuda suurenenud õppemakse maksta on lihtsalt sunnitud lapsed riigi- või munitsipaalkoolidesse saatma. Seega ei hoita oluliselt kokku ka riigi raha, samas kui hävitatakse oluline osa väärtuslikust eraharidusest Eestis. Paraku on taoline sunnitud koolivahetus traumeeriv ka lastele.
Riigieksamite tulemused näitavad, et vähemalt 3-4 erakooli on pidevalt TOP10-ne vabariigi parima kooli seas, samuti kannavad väikesed erakoolid väärtusi, mida ei suuda alati pakkuda riiklikud õppeasutused (turvatunne koolikiusamise läbinutele, kristlikud ja traditsioonilised väärtused). Samuti on Orava sõnul hakanud levima väärarusaamad ja valeinfogi. “Näiteks, et erakoolid on kõige kallimad. Analüüs näitab, et tegelikult on erakoolid märksa odavamad kui riigi- või munitsipaalkoolid. Samuti aitavad erakoolide lapsevanemad tegelikult maksumaksjatena üleval pidada nii riiklikku haridust kui ka oma laste eraharidust õppemakse makstes, kuid ka nende rahakott pole põhjatu.” Piret Blankini sõnul panevad lapsevanemad lapsed sinna vabatahtlikult ehk nö heast tahtest, soovides oma lastele eeskätt head haridust, mitte olles “rikkuritest tõusikud” nagu ekslikult arvatakse. Lisaks ei ole ka 95% erakoolidest ise samuti mingid firmad, vaid mittetulundusühingud, kes on pigem missioonipõhised haridusinstitutsioonid, kui kasumit tootvad rahamasinad.
Eriti pahandab erakoole see, et praegune haridusminister Jürgen Ligi tahab erakoolidelt äravõetud rahaga tõsta õpetajate palku. Erakoolid nõuavad antud seaduse külmutamist vähemalt seni, kui antud diskussioon ühiskonnas käib. Kui koolide pidamisele ja investeeringute jaoks on võetud laenud ja lapsevanematega sõlmitud lepingud, siis ei saa neid järsku päevapealt katkestada, kui riiklikke regulatsioone üleöö muuta. Kindlasti peab jääma pikem etteteatamise aeg. See kõik meenutab Orava sõnul erakoolide petmist.
EKRE fraktsioon omalt poolt lubas erahariduse huvide eest seista ja aidata kaasa selle kui loomuliku haridussüsteemi osa jätkumisse Eestis. Lepiti kokku edasises koostöös, teineteise teavitamises ning võimalike tegevuste korraldamises erahariduse jätkusuutlikuse kaitseks.