Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon kohtus täna 11. mail õiguskantsler Ülle Madisega. Ülle Madise andis lühikese ülevaate Eesti Vabariigi Õiguskantsleri peamistest tegevustest. Arutati mitmeid vastastikku huvipakkuvaid küsimusi. Madise lubas seista võimude lahususe ja riigikogu sõltumatuse eest.

Viimasel ajal räägitakse palju inimõigustest ja liitutakse kõiksugu konventsioonidega. EKRE fraktsiooni esindajad märkisid, et inimõiguste maine on paraku saanud rahva hulgas kannatada, sest peamiselt on sel teemal kuulda homoaktivistide ja illegaalse immigratsiooni õigustajate häält. Kuna uuringud näitavad, et 70-80 % elanikkonnast on selgelt nii kvoodipagulaste kui ka kooseluseaduse vastu, siis on ilmne, et tegu on Eestile sobimatute väärtuste pealesurumisega, mida ei peaks inimõigustega siduma.

Rahvuskonservatiivide esindajad rõhutasid ühe olulisema probleemina ka sõnavabaduse kaitset ning juhtisid õiguskantsleri tähelepanu sellele, et nn vihakõneseaduse pealesurumine võib kergesti muutuda poliitiliseks malakaks opositsiooni vastu.

EKRE tõstatas ka haldusreformi probleemi ning palus õiguskantsleri arvamust kohalike omavalitsuste piiride sundmuutumise kohta. Õiguskantsler vastas, et põhiseadus kaitseb kohalike omavalitsuste piire ning muudatusi võib teha vaid juhul, kui see teeb KOV-i elanike elu paremaks. Kui inimeste ja omavalitsuste elukvaliteet haldusreformi tulemusel halveneb on tegu põhiseaduse rikkumisega.

Konservatiivide arvates pole kavandatava haldusreformi seaduses paraku pakutud ühtegi rakendusakti ega rahalist tasuvusarvutust, mis teeb sellest justkui põrsa ostmiseks kotis. Lisaks on seadusest näha, et sundliitmise tulemusel teenused kontsentreeruvad keskustesse, vahemaad suurenevad ja ääremaastumine võib hoopis süveneda. Seega on oodata võimalikke vaidlusi ja kohtuasju.

FOTO: Erik Peinar/Riigikogu

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama