Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon andis Riigikogus üle vabariigi valitsusele suunatud arupärimise, et tuvastada, millises ulatuses nuhitakse Eestis kodanike järele.
Arupärimise üle andnud Mart Helme osutab, et statistika kohaselt kuulatakse Eestis massiliselt inimesi pealt ja tegeletakse kodanike jälitamisega. Näiteks kuulati 2017. aastal Telia Eesti võrgus pealt 4596 kõnet, mis on kümme korda rohkem kui Rootsis või Taanis, samuti anti 2017. aastal välja ligi 900 pealtkuulamisluba.
“Meid huvitab, mis põhjustel on sellises koguses pealtkuulamislubasid väljastatud. Kas jälitustoimingute arvu kasv on tõstnud kuritegude avastamise protsenti? Kui jah, siis kas kasv on proportsioonis väljastatud lubadega?” ütles Helme.
Helme sõnul riivab pealtkuulamine tugevalt inimeste põhiõigusi. “Tahame teada, miks on asutud ohjeldamatult kasutama just nimelt seda jälitustoimingu liiki, kuigi seadus annab võimalusi ka teiste, inimese põhiõigusi vähem riivamate jälitustoimingute kasutamiseks.”
Arupärimisega soovitakse ka teada, kas alates 2015. aastast kuni tänaseni on pealt kuulatud Riigikogu liikmeid või nendega seotud isikuid.