Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) algatas leheküljel www.palgaliit.eu allkirjakampaania „Võrdse töö eest võrdne palk!”, mille eesmärk on survestada Euroopa Liidu juhtorganeid tegelema majandusliku ebavõrdsuse vähendamisega kõigis liikmesriikides ja pidurdada väljarännet Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest.

Allkirjakampaania on esimene omataoline koostööprojekt Ida- ja Kesk-Euroopa rahvuslike ja parempoolsete erakondade vahel, et koguda kõigist liikmesriikidest kodanikuinitsiatiivi korras kokku miljon allkirja petitsioonile. Eestist on kavas koguda 4500 allkirja. Petitsiooni, mis esitatakse Euroopa Komisjonile, algatasid kaheksa riigi – Eesti, Läti, Poola, Slovakkia, Ungari, Rumeenia, Bulgaaria ja Horvaatia – erakondade esindajad.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehe Jaak Madisoni sõnul juhitakse petitsiooniga Brüsseli tähelepanu sellele, et sissetulekute drastilisest erinevusest põhjustatud väljaränne hävitab Kesk- ja Ida-Euroopa riike ja seda on vaja pidurdada.

“Alates 2004. aastast, mil Euroopa Liit laienes, ei ole see Ida- ja Kesk-Euroopa liikmesriikidele kaasa toonud võimalust jõuda elatustasemelt Lääne-Euroopa riikidega võrdsele tasemele. Euroliidu ühisturg on küll ühtlustanud hinnad üle Euroopa, aga suured palgaerinevused on jäänud. Vana Euroopa tõmbab nii Eestist kui ka teistest Ida-Euroopa riikidest välja parimas elueas tööjõudu. Eestist on lahkunud ligi 100 000 inimest, Poolast aga umbes miljon,” selgitab Madison.

“Seniste arengute jätkudes tähendab see uutele liikmesriikidele rahvuslikku tragöödiat – demograafilist kadu, kasvavat tööjõupuudust, lahuselavaid perekondi, vanematest lahutatud lapsi ja palgavaesust. Lõppude lõpuks jäävad kaotajaks nii uued kui ka vanad liikmesriigid, sest idapoolse regiooni sotsiaalse struktuuri kokkukukkumine mõjutab kogu Euroopat,” lisab EKRE aseesimees.

Madisoni sõnul on ühise petitsiooni eesmärk anda Brüsselile selge signaal, et sissetulekute ühtlustamisega tuleb tegelda kogu Euroopa Liidus.

“Solidaarsusest ja võrdsusest räägivad Euroopa Liidu poliitikud tavaliselt ainult siis, kui vanade riikide probleemid on vaja lükata uute kaela. Meie sõnum Brüsselile on see, et solidaarsus peab olema ka sissetulekutes. Põhimõte „Võrdse töö eest võrdne palk!“ peaks saama Euroopa Liidu aluspõhimõtteks. On viimane aeg, et ebavõrdses seisus liikmesriigid viivad selle teema oma kodanike toetusel Euroopa liidriteni,” ütleb Jaak Madison.

Madison märgib, et ebavõrdsuse vähendamiseks on Euroopa Liidul mitmeid hoobasid. “Tuleb lõpetada uute ja vanade liikmesriikide põllumeeste erikohtlemine ning ebavõrdsus põllumajandustoetuste eraldamisel. Kohalikku ettevõtlust ja majandust aitaks turgutada ka see, kui Euroopa Liit lubaks liikmesriikides suuremaid maksuerisusi. Üleöö me ebavõrdsust ei vähenda, aga petitsiooni mõte on sundida Brüsselit lahendusi otsima ja ellu viima. Pärast miljoni allkirjaga petitsiooni üleandmist on euroliidu juhtidel keerulisem probleemi eirata.”

Allkirju kogutakse lehekülje www.palgaliit.eu kaudu kuni 2018. aasta 22. maini. Pärast seda antakse petitsioon rahvaalgatuse korras üle Euroopa Komisjonile.

VAATA LISAKS:
Jaak Madisoni pöördumine

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama