Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Euroopa Parlamendi ID fraktsioon korraldavad pühapäeval, 16. oktoobril 2022 algusega kell 12 Tallinnas Vabaduse väljakul meeleavalduse, et nõuda koos rahvaga elektri hinna langetamist.

Meelavaldusel esitatakse valitsusele nõudmine hakata inimestele ja ettevõtetele müüma elektrit omahinnaga, millest on välja võetud CO2 tasu. Samuti nõutakse inflatsiooni ohjeldamiseks elektri-, gaasi-, diisli-, bensiini- ja muude kütteõlide aktsiisi ning käibemaksu langetamist. Erakonna hinnangul on võimalik Eestis müüa elektrit hinnaga umbes 3 senti KWh kohta.

EKRE esimehe Martin Helme sõnul ähvardab elektri hinna tõus ja rekordiline inflatsioon paisata vaesusesse kümned tuhanded seni endaga toime tulnud pered ning viia pankrotti paljud kodumaised ettevõtted.

„Reformierakonna valitsusel on olnud võimalik astuda konkreetseid ja mõjusaid samme elektri hinna alandamiseks, aga seda pole tahetud teha. Selle asemel pakutakse meile petukaupa ja silmamoondust. Universaalteenusega tahab valitsus jätta mulje, nagu oleks riik tulnud appi, aga tegelik eesmärk on panna inimesed röövellike hindadega leppima. Universaalteenus ei taga odavat elektrit, vaid kehtestab varasemaga võrreldes vähemalt viis korda kõrgema hinna,“ ütles Helme.

„Ka valitsuse niinimetatud toetusmeetmed ei päästa massilisest vaesumisest, sest toetusskeemide kaudu ei aidata elektriarvete tõttu kannatavaid inimesi, vaid nende taskust liigutatakse elektrimüüjatele hiigelkasumeid. Elektritootjad rikastuvad nii inimeste säästude arvelt kui ka riigieelarvesse laekuva maksumaksja raha abil, samas kui inimeste ja ettevõtete vaesumine jätkub.“

EKRE esimehe sõnul pole mingit põhjust leppida sellega, et elektri hind on Eestis üks Euroopa kõrgemaid. „Meie riigis ei ole elektri puudujääki ja me ei pea elektrit mujalt kalli hinnaga juurde ostma. Tänu põlevkivile on meie riigil energeetiline sõltumatus ja Narva elektrijaamadest ning päikese- ja tuuleparkidest piisab riigi elektrinõudluse katmiseks.“

Helme tõdes, et kui valitsejatel puudub tahe kriisile lahendust otsida, siis ei ole rahval muud valikut, kui tänavatele meelt avaldama tulla.

„On oluline, et inimesed annaksid meeleavaldusega liitudes valitsusele selge signaali: me ei ole valitsuse tegevusega rahul ning valitsus peab riigi majanduse kokkukukkumise ja rahva massilise vaesumise ärahoidmiseks oma energiapoliitikat muutma,“ ütles Helme.

Eile alustas EKRE toetusallkirjade kogumist elektri hinna langetamist nõudvale petitsioonile veebilehel hindalla.ekre.ee.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama