Eesti Konservatiivne Rahvaerakond toetab Riigikogu avaldust ebaseaduslikult vangistatud Ukraina lenduri Nadia Savtšenko vabastamise toetuseks.

„Me ei jõua kõigele siin maailmas reageerida, aga väikese riigina peame ääretult oluliseks pidama ja kaitsma ja toetama nii õigust kui õiglust. Rahvusvaheline õigus, nagu meie kunagine president on öelnud, on ühe väikeriigi aatomipomm. Me ei saa iialgi nii tugevaks kui meie naaber, me ei saa iialgi nii jõhkralt ja rahvusvahelist õigust rikkudes tegutseda ja me ei tahagi seda. Vastupidi, meie relvaks on seesama õigus ja õiglus ja pöörates tähelepanu sellisele ülekohtule, ebakõlale, agressioonidele, ebainimlikule käitumisele, inimsusvastastele kuritegudele – just see on see, millega me peaksime tänasest rohkem ja aktiivsemalt tegutsema,“ ütles parlamendi väliskomisjoni liige Henn Põlluaas Riigikogu ees kõneldes.

„Kui me pöördume avaldusega ühe inimese kaitseks, siis see ei tähenda seda, et see puudutab ainult ühte inimest maailmas. See puudutab tervet inimkonda, see puudutab kõiki, kes ülekohtu, agressiooni, vägivalla all kannatavad. See tähendab, et kõike seda me puudutame ja mõistame hukka ning taunime, millega Venemaa on hakkama saanud. Venemaa, kes on pööranud selja rahvusvahelisele õigusele, õiglusele, kes on muutunud agressiivseks, ei hooli rahvusvahelistest kokkulepetest ja konventsioonidest. Selle avaldusega pöörame me tähelepanu ju ka kõigele sellele. Mul on väga hea meel, et Eesti Vabariigi Riigikogu ei unusta õigust ja õiglust ja teeb selliseid avaldusi. Nagu ma ütlesin, me kogu südamest pooldame seda. „

Nadia Savtšenko on Ukraina sõjaväepiloot, kes sõjaväelasena 2014. aasta suvel oma kodumaa eest võitlusse läks. 17. juunil langes ta separatistide kätte, viidi kott peas ja käed raudus üle piiri Venemaale. Seal on teda hoitud vangis praeguseks üle 600 päeva.

 

Riigikogu avaldus “Ebaseaduslikult vangistatud Nadia Savtšenko vabastamise toetuseks”

Riigikogu avaldab äärmist muret Ukraina Ülemraada liikme Nadia Savtšenko saatuse pärast ja soovib Ukrainas kinni võetud, Venemaal ebaseaduslikult vangis hoitava Savtšenko vabastamist.
Nadia Savtšenko on Ukraina Ülemraada ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liige, kes võeti nn Donbassi rahvamiilitsa üksuse poolt tahtevastaselt kinni Ukraina territooriumil 2014. aasta 17. juunil. 2014. aasta juulis teatas Vene Föderatsiooni Eriuurimiskomisjon, et Savtšenko “tuli vabatahtlikult Vene territooriumile”.

On ilmne, et Venemaa on rikkunud ja rikub Ukraina Ülemraada liikme vangistamise ning ebaseadusliku kinnipidamisega rahvusvahelist õigust, sealhulgas Genfi 1949. aasta konventsiooni sõjavangide kohtlemise kohta ja Minski 2014. aasta 5. septembri kokkulepet, mille punkt 5 näeb ette “kõigi pantvangide ja ebaseaduslikult kinnipeetud isikute kohese vabastamise”.
Vene Föderatsioon jätkab kinnipeetu üle fabritseeritud süüdistuse alusel kohtumõistmist, millest on sisuliselt kujunenud poliitiline kättemaksuaktsioon.

2016. aasta 4. märtsil alustas Savtšenko ilma vee ning toiduta näljastreiki, protestimaks ebaseadusliku kohtumenetluse vastu ning nõudes oma väljaandmist Ukrainale.
Riigikogu kutsub Vene Föderatsiooni Nadia Savtšenkot koheselt vabastama ning üle andma Ukrainale.

Riigikogu kutsub üles rakendama Savtšenko kinnivõtmise, vangistamise ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes sissesõidukeeldu Euroopa Liitu.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama