Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) nõuab, et valitsus leiaks raha ja mooduse, kuidas toetada põua tõttu hätta sattunud põllumehi.

“Põllumehed on pöördunud valitsuse poole palvega kuulutada selles sektoris välja hädaolukord, kuid valitsus näitas taas üles ükskõiksust, piirdudes vaid kosmeetiliste soovitustega  ja veeretades abistamise teiste institutsioonide kaela. Valitsuse teatel ei olevat  võimalik seoses põuaga põllumajandussektoris kuulutada välja hädaolukorda, kuid palub pankadel ning kokkuostjatel suhtuda põllumeeste olukorda mõistvalt,” märkis EKRE.

EKRE tõstab esile peaminister Jüri Ratase öeldud, et pöördumine on tehtud Euroopa Komisjoni poole ning Komisjon on öelnud, et hetkel ei näe põua erakorralise toetuse eraldamise võimalust. EKRE hinnangul tõestab see lause, et Eesti on oma suveräänsuse ja rahanduspoliitika täiesti kaotanud ning sõltub ainult Euroopa Liidu abirahadest. “Räigena kõlab ka siseminister Andres Anvelti arvamus, et hädaolukorda saab välja kuulutada vaid siis, kui see ohustab inimeste elusid ja vara, kuigi põud ohustab tervet põllumajandussektorit, mis on omariikluse üheks alustalaks,” märkis EKRE.

EKRE leiab, et valitsus hoidub tahtlikult probleemi lahendamisest ja jätab põllumehed omapäi. Valitsuse poolt pankadele ja kokkuostjatele tehtavad soovitused on sõna otseses mõttes vaid soovitused ega oma mingit juriidilist ega kohustuslikku jõudu, mistõttu oma huvide eest seisvad asjaosalised ei pruugi kokkulepeteni jõuda, ning kriis kogub vaid hoogu. “Katsuge ise vaadata, kuidas kokkuleppele saate,” näib olevat valitsuse sõnum, leiab EKRE Jüri Ratase neljapäevast otsust hinnates. See pole riigimehelik käitumine, vaid põllumeeste hülgamine ning näitab valitsuse otsustusvõimetust ja küünilisust, leiab erakond.  

“Suvesoojus ja hea rannailm on tõeline kink, kuid põllumeestele toob selline ilm vaid suuri kannatusi. Iga Eesti inimene sõltub oma riigi põllumajandusest ja täiesti lubamatu on valitsuse poolt jätta hetkel kriisis olevad põllumehed toetuseta. Praegu peaks põhiülesanne olema nendele lisatoetuse eraldamine,” ütles EKRE riigikogu saadik Jaak Madison. 

EKRE nõuab, et valitsus tegeleks kiiremas korras võimaluste otsimisega põuakahjude kompenseerimiseks, sest põud ähvardab kaasa tuua põllumeeste laostumise ja pankrotilaine, mis selle sektori olulisust arvestades on ohuks Eesti omariiklusele. 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama