Uuringufirma Kantar Emor äsjasest küsitlusest selgub, et valitsuserakondade toetus rahva hulgas väheneb. Samas on tõusnud opositsiooni, kaasa arvatud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna toetus.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna reiting on kasvanud kõigi aegade kõrgeimale tasemele – 18,4%. Reformierakonda toetab 34,2%, Keskerakonda 20,5% ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) 11,0% vastanutest. Vabaerakonna toetus oli jaanuaris 5,4%, Isamaa ja Res Publica Liidul (IRL) ning Eestimaa Rohelistel mõlemal 4,5%.
Valitsuskoalitsiooni kuuluvate Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ja IRL-i summaarne toetus on 36%. Koalitsiooni kogutoetus oli nii madal viimati 2013. aasta suvel, märkis küsitluse läbi viinud Kantar Emori uuringujuht Aivar Voog.
“Oluliselt on kukkunud just koalitsiooni väiksemate partnerite – sotside kui ka IRL-i – toetus. Eriti madal on koalitsiooni toetus maa-asulates, kus see on vaid 19 protsenti,” lisas Voog.
Keskerakonna reiting on viimase 12 kuu kõige madalamal tasemel – kui eelmise aasta veebruaris oli see veel 26,6 protsenti, suvel langes 22 protsendi peale ja sügisel tõusis uuesti üle 26 protsendi, siis detsembris oli see 21,5 ning jaanuaris veel protsendipunkti võrra madalam.
Sotsiaaldemokraatide toetus püsis terve eelmise aasta vahemikus 14,2 kuni 18,7 protsenti, veel detsembris oli see 14,7 protsendi tasemel, aga jaanuariks oli see üsna järsult kukkunud, jõudes 11 protsendi peale.
Samuti on taas kukkunud IRL-i toetus. Kui eelmisel aasta augustis oli IRL-i reiting 3,8 protsenti, siis sügisel see tõusis, jõudes detsembris 8,3 protsendini, jaanuaris aga langes uuesti allapoole valimiskünnist, 4,5 protsendini.
Opositsioonierakondadest on lisaks Reformierakonnale väga kõrge ka EKRE toetus, mis 18,4 protsendiga on Voogi sõnul rekordtasemel.
Riigikogus esindatud kolme opositsioonierakonna kogutoetus oli jaanuaris 58 protsenti.
Valitsuskoalitsiooni erakondade toetuse märgatav langus võib olla tingitud tulumaksureformiga kaasnenud rahulolematusest, leiab uuringufirma Kantar Emor uuringujuht Aivar Voog.
“Koalitsioonierakondade toetuse languse taga on üheks põhjuseks rahulolematus tulumaksureformiga, mis on palju segadust külvanud ning suurele osale töötavatele pensionäridele ka väga ebaõiglane tundunud,” ütles Voog.
“Teise põhjusena saab tuua üha kiireneva hinnatõusu, mida on võimendanud valitsuse aktsiisipoliitika, mis väljendub üha aktiivsemates ja suuremate ostukogustega ostureidides odavamasse Lätisse ning ka valitsuse ministritega seotud skandaalid, viimane neist, mis oli seotud Urmas Reinsaluga, sattus täpselt uuringunädalale,” lisas Voog.
Kokku küsitles Kantar Emor 18. – 25. jaanuarini veebiintervjuude meetodiga 1107 valimisealist kodanikku vanuses 18-74 aastat.