Täna 28.02. avaldatud ERR poolt tellitud ja AS Turu-uuringute poolt läbi viidud parteide populaarsuse reitingud kinnitavad, et Konservatiivne Rahvaerakond on SDE ja Vabaerakonna praktiliselt kätte saanud, sest 1 %st vahet võib hinnata statistiliselt lubatavaks veaks.

Veebruaris kasvas kuu varasemaga võrreldes toetus Keskerakonnale ja Reformierakonnale, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud ja pühapäeval avaldatud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Keskerakonda toetas veebruaris 29 protsenti ja Reformierakonda 23 protsenti erakondlikku eelistust väljendanud valijatest. Kuu varasemaga võrreldes kasvas toetus Keskerakonnale 3 ning Reformierakonnale 6 protsendipunkti võrra. Kõigi teiste parlamendiparteide toetus kuu varasemaga võrreldes veidi langes ning erakondade populaarsuse pingereas muutusi ei toimunud.

Vabaerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus on endiselt võrdne ehk 12 protsenti. Nende järel on statistilises mõttes nendega võrdse toetusega Konservatiivne Rahvaerakond 11 protsendise toetusega. Sama olukord oli ka jaanuaris, kuid siis oli EKRE toetus 12% ja SDE-l ning Vabaerakonnal 13%. Konservatiivide aseesimees Martin Helme on korduvalt öelnud, et varem või hiljem möödub EKRE nii Vabaerkonnast kui ka sotsidest, kuid millal täpselt, sõltub Helme arvates nii välistest kui sisemistest faktoritest.

Isamaa ja Res Publica Liidu toetus oli napp 6 protsenti.

Erinevus valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade ja opositsioonierakondade summaarsete toetuste vahel on jätkuvalt olemas: valitsusliidu erakondi toetab 41 protsenti, opositsioonierakondi 52 protsenti valijaist.

Erakondade toetajate soolist struktuuri vaadates ilmneb huvitav tendents – konservatiivses sektoris konkureerivad erakonnad ehk Vabaerakond, EKRE ja IRL on selgelt maskuliinsema toetajaskonnaga kui ülejäänud parlamendiparteid.

Nii on Vabaerakonna toetajate seas mehi 63, EKRE-l 64 ja IRL-il koguni 68 protsenti. Samal ajal kui naiste osakaal on Keskerakonna valijate seas 59, Reformierakonnal 61 ja Sotsiaaldemokraatidel 60 protsenti.

Lisaks võib välja tuua ka maaelanikkonna keskmisest suurema osakaalu Reformierakonna valijate seas.

Turu-uuringute AS küsitles Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellimusel 9.-23. veebruarini 1000 inimest nende kodudes. Küsitlustulemustest on eemaldatud nende vastajate osakaal, kes ei osanud oma poliitilist eelistust väljendada, mis muudab küsitlustulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Veebruaris ei osanud oma poliitilist eelistust öelda 32 protsenti vastanutest.

ERR/Turu-uuringute AS küsitluste tulemused erinevad mõnevõrra TNS EMORi küsitluste numbritest, kuna nende uuringu läbiviimise metoodika ja valim on veidi teistsugused. Postimehe poolt korraldatud internetiküsitlused erakondade populaarsuse kohta on korduvalt näidanud Konservatiivse Rahvaerakonna väga suurt üleolekut kõikidest teistest parteidest, kuid sealses valimis ei kajastu paraku kõikide ühiskonna kihtide ja rahvusgruppide hinnangud. Seega tuleks seda võtta samuti kui kiitust erakonna edenemisele, aga seda peamiselt rahvuslikult meelestatud eestikeelse elanikkonna seas, kes kasutab aktiivselt internetti.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama