Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadikud Riigikogus esitasid teisipäeval 20. märtsil haridus- ja teadusminister Mailis Repsile arupärimise, miks Eesti kõrgkoolid rikuvad pidevalt Eesti Vabariigi põhiseadust, mille § 6 ütleb selgelt, et Eesti riigikeel on eesti keel.

Samuti rikutakse keeleseaduse § 1, mille kohaselt peab tagama eesti keele kasutamine peamise suhtluskeelena kõikides avaliku elu valdkondades sh hariduses. Ka ülikooliseaduse § 22 lõige 8 ütleb üheselt, et ülikooli õppekeel on eesti keel.

“Seega peavad ülikoolides olema õpe ja kohustuslikud õppematerjalid eranditult eesti keeles, vaid soovitatavad materjalid võivad olla mõnes võõrkeeles. Tegelikkuses on aga enamus õppematerjale võõrkeeltes. Kraadide kaitsmine on muutunud valdavalt inglise keelseks, hoolimata sellest, et enamus kaitsmisel osalevatest inimestest on eestlased,” seisab saadikute arupärimises. “See omakorda soodustab kodumaise teaduse ja teaduskeele kiiret väljasuremist.“

“Kui emakeelne haridus vabanes koos Eesti Vabariigi sünniga 1918. aastal esmakordselt ajaloos võõrkeelsest õpetamisest, siis miks me vabariigi sajandal juubeliaastal läheme taas ja pealegi vabatahtlikult üle võõrkeelsele õppele? Isegi nõukogude okupatsioon ei suutnud eestikeelset kõrgkooli hävitada, aga nüüd teeme seda ise,” ütles EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme arupärimise üleandmisel.

 

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama