Pühapäeval, 17.02, toimus Riigikogu valmiste eelhääletamine Soomes Eesti saatkonnas Helsingis. Kokku käis valimas hinnanguliselt pea 1000 inimest ja ootejärjekorrad venisid 2-3 tunni pikkuseks.

Seoses sellega otsustas EKRE Soome osakond minna üheskoos oma liikmetega valima ja kõik kes said, tulidki kaasa. Eesmärk oli julgustada ja inspireerida Soomes elavaid eestlasi kandma kodanikuvastutust, tulema valima ning valima just rahvuskonservatiive, kes senini kalevipogade ja lindade pärast enim südant on valutanud.

Kuna tegu oli valimispäevaga, tehti oma osakonna inimestega ka väike mõttevahetus, aga seda kaugemal eemal Kaivopuisto pargis, et mitte mõjuda agitatsioonina.

Osakonna esimees Rudolf Jeeser tervitas kõiki kohale saabunud aatekaaslasi ja toetajaid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nimel. Oma kõnes keskendus ta EKRE ühele olulisele lubadusele – tegutseda peale valimisi aktiivselt sel moel, et riik võtaks üheks oma riiklikuks prioriteediks luua Eestis võimekas struktuuriüksus, mis tegutseks spetsiaalselt selle nimel, et aidata ja lihtsustada välismaal elavatel eestlastel pöörduda tagasi oma isamaale ning aidata seda teha läbi loodavate reaalselt toimivate toetussüsteemide, mis arvestavad personaalselt iga tagasipöörduja ja tema pere vajadustega.

Lisaks kutsus Rudolf Jeeser ülesse olema eestlane selle sõna positiivses tähenduses – olema eeskujuks oma kodu- ja tööpaigas, positiivne, sõbralik ja tervislike eluviisidega. “Igaüks meist loob kuvandi eestlastest, nähkem siis vaeva selle positiivse, tööka ja sõbraliku eestlase kuvandi loomisel.”

Lõpuks tehti ühispilt koos ning suunduti Eesti saatkonna juurde, kuhu juba mitmed meie osakonna ja toetajatest olid läinud valimisjärjekorda seisma.

Teadsime, et inimesi peaks tulema eelvalimispäevale palju, kuid nähes saatkonna ees umbes 70-100 m pikkust järjekorda, ja see püsis püsivalt sellise pikkusena kuni hääletamisaja lõpuni, tuli ka meile väikese üllatusena. Kuigi inimesed ootasid saatkonda sissepääsemist, kes kaks ja kes enamgi, tegid seda vapralt ja erilist nurinat polnud. Inimesed olid rõõmsameelsed ja kannatasid külma positiivse trotsiga – nagu eestlasele kohane. Kes tegi nalja, kes rääkis poliitikast ning kes oma argielulistest asjadest. Algsetel ja mitteametlikel andmetel käis tänase päeva jooksu valimas umbes 1000 eestlast, kuid neist jõudis reaalselt ära hääletada alla 600 inimese (saatkonna andmetel 508). Osad pidid lahkuma, kuna polnud arvestanud nii suure ajakuluga. Valimisaktiivuse tõus oli kordades kõrgem kui 2015, mil hääletamas käis vaid tühine 180 inimest. Kostis nurinat, et asi on korraldamata ja mõned nägid selles koguni peavoolu korraldet poliitilist provokatsiooni, kuid ilmselt oli olukord lihtsam nagu ikka.

Loodetavasi tuli ka saatkonnale selline osalemisaktiivsus üllatuseks ja jooksvalt organiseeriti abiväge inimeste registreerimiseks ja teenindamiseks. Operatiivselt pakuti abi ja hakati tegutsema. Saatkonnas sees pakuti kuuma teed ja maiustusi. Konsulaartalituse direktor Liina Viies isiklikult näitas üles initsiatiivi ja suhtles palju inimestega. Suur pluss oli ka see, et lastega inimesed lubati saatkonda eelisjärjekorras. Algselt väljakuulutatud hääletamispäeva teates, et hääletamine lõpeb lõppeb kell 16.00, ei olnud piisav kõikide hääletamisele tulnute teenindamiseks ja saatkond jätkas hääletajate registreerimist ka peale seda kuni 18.00-ni. EKRE Soome osakond kiidab saatkonda selle panuse ja otsuste eest, mis päeva lõpuks aitasid teenindada ära selle suure hulga rahvast.

Homme 18.02 on saatkond samuti avatud ja neil, kes pidid täna mingil põhjusel pika saba tõttu lahkuma on võimalus oma hääl siiski anda, seda ajavahemikus 11.00-16.00. Välismaised eelhääletused jätkuvad ka paljudes teistes riikides.

Valver Kõrgemäe, EKRE Soome osakonna aseesimees

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama