9. veebruaril tuleb Riigikogus esimesele lugemisele EKRE fraktsiooni saadiku Kalle Grünthali esitatud eelnõu, mis paneks rahvahääletusele presidendi otsevalimise seadustamise.
Eelnõu kohaselt esitataks referendumil kodanikele küsimus: “Kas president peab olema Eesti rahva poolt valitav?” Kui Riigikogu eelnõu heaks kiidab, toimuks rahvahääletus selle aasta 18. aprillil.
Kalle Grünthal juhib tähelepanu, et rahval on presidendi valimise õigus enamikus Euroopa parlamentaarsetes riikides, kaasa arvatud Soomes.
„Erinevate uuringute hinnangul toetab presidendi otsevalimist Eestis kuni 80% valimisõiguslikest kodanikest. Paraku on rahva tahtele vaatamata kõik presidendi otsevalimiste seadustamise katsed Eestis
luhtunud ning peale on jäänud otsedemokraatia vastased. EKRE ei kavatse selle olukorraga leppida,“ ütles Grünthal.
„Praegune presidendi valimiste kord on läbipaistmatu ja ebausaldusväärne. Sisulist debatti kandidaatide vahel ei toimu ja valimised on muutunud kitsa ringi pärusmaaks. Viimased kaks presidenti ei ole esindanud mitte eesti rahva huve maailmas, vaid rahvusvaheliste institutsioonide huve Eestis. Riigikogu valimiskomisjoni poolt valitav president ei ole kooskõlas rahva tahte ja usaldusega, seevastu presidendi otsevalimine annaks riigipeale tema moraalse autoriteedi.“
Rahvahääletust presidendi otsevalimise küsimuses on Grünthali sõnul vaja selleks, et saata poliitikutele ja avalikkusele selge signaal: rahvas tahab riigipead ise valida.
„Tuletagem meelde, et kui Läti eelmine president algatas mõne aasta eest debati otsevalimiste seadustamisest Lätis, ruttas president Kersti Kaljulaid väitma, et Eestis ei olevat kedagi, kes tahaks otsevalimisi seadustada. Pärast rahvahääletust ei oleks võimalik ühelgi otsedemokraatia vaenlasel nii jultunult valetada.“
Grünthali sõnul näitab presidendi otsevalimise eelnõu tänane hääletus Riigikogus, millised jõud parlamendis on otsedemokraatia poolt ja millised soovivad rahvast poliitikast eemal hoida.