Valitsusel tuleb Covid-19 viiruse kontrolli alla saamiseks sulgeda riigipiir vähemalt neljaks nädalaks, osta juurde vaktsiine väljaspool Euroopa Liidu ühishanget ja lubada müüki kooronaviiruse kiirtestid, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatus.

 

EKRE esimehe Martin Helme sõnul on riik praeguse valitsuse juhtimiskriisi tõttu olukorras, kus Eesti tervishoiusüsteem ähvardab kokku kukkuda. „Kaja Kallase valitsus on maha mänginud eelmise valitsuse edu koroonakriisiga võitlemisel ning oleme teel kõige suurema nakatumisnäitajaga riigiks Euroopas. Välistatud pole stsenaarium, kus haiglad ei jõua juba mõne nädala pärast patsiente vastu võtta ja inimesed surevad ravi saamata,” ütles Helme, kelle sõnul on valitsuse seni kehtestatud piirangud haiguse kontrolli alla saamiseks jäänud liiga hiljaks ning jätavad tähelepanuta mitmed kriitilised riskikohad.

EKRE juhatuse hinnangul tuleks praeguses olukorras sulgeda riigi piir vähemalt neljaks nädalaks. „Koroona on väljast sisse toodud haigus. Kõik uued ja ohtlikud tüved on väljast sisse toodud. Kõik riigid, kaasa arvatud Läti ja Soome, kes on kasutanud piiride sulgemist, on saanud viiruse kontrolli alla. Kui Eesti hoiab jätkuvalt piirid lahti, siis pole siseriiklikest piirangutest suurt kasu, sest nakatunud voorivad samal ajal üle piiri. Reformierakond võiks mõista, et avatud riigipiir ja vaba liikumine ei ole väärtus, kui selle tõttu meie inimesed surevad. Valitsuse esimene ülesanne on tagada meie rahva ellujäämine,” ütles Helme.

Teise meetmena peaks Eesti valitsus Helme sõnul alustama otseläbirääkimisi nii vaktsiinitootjate kui ka teiste riikidega, et kiirendada vaktsineerimisprotsessi.

„On selge, et haigusest saame jagu siis, kui kriitiline osa ühiskonnast on vaktsineeritud. Teiste riikide kogemus näitab, et vaktsineeritud inimesed enam ei haigestu ega kanna nakkust edasi. Euroopa ühishanke kaudu vaktsiini ostes pole aga Eestil lootustki aasta lõpuks karjaimmuunsuseni jõuda. Ainus lahendus on osta riigina vaktsiine otse turult ja mitte klammerduda Brüsseli kaudu asjaajamise külge. Meie erakond soovis seda juba eelmisel aastal, aga valitsuses jäid peale eurousklikud ja nüüd kannatab selle usu pärast kogu rahvas. Tõsi, otse turult ostmine võib maksta rohkem, aga arvan, et ühiskond on valmis seda hinda maksma, sest hind, mida me maksame ühiskondlike sulgemiste ja inimeste haiglasse sattumise eest, on tunduvalt suurem.”

Kolmanda olulise meetmena tuleks Helme sõnul lubada Eestis vabamüügile koroonaviirust tuvastavad kiirtestid. „On arusaamatu, miks on sotsiaalministeerium eesotsas ministriga kiirtestide vastu. Jutt, et nende testide tulemused pole usaldusväärsed, ei ole tõsiseltvõetav. Saksamaal kasutatakse neid teste töökohtadel ja hooldekodudes, Austrias teevad kooliõpilased kiirtesti igal esmaspäeval, Prantsusmaal on see kasutusel lennujaamades. Euroopas saadakse aru, et kiirtestid on odavad, kiired ja võimaldavad tuvastada koroonapositiivseid, kel puuduvad haigussümptomid. Eesti valitsusel on aeg selles vallas Euroopale järele võtta. Praegu jääb vägisi mulje, et sotsiaalministeerium kaitseb kallimate ja aeglasemate testide turumonopoli kellegi kasu silmas pidades.”

Helme sõnul eeldab kõigi kolme meetme rakendamine valitsuselt nii pealehakkamist kui ka julgust langetada otsuseid. „Uue valitsuse ministrid on näidanud ennast erakordselt nigelate juhtidena, aga veel ei ole hilja end kokku võtta. Kaalul on Eesti inimeste elud.”

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama