Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on järjekindlalt hoiatanud energiakriisi eest ning pakkunud välja lahendusi majanduskrahhi ärahoidmiseks. Paraku näeme, kuidas valitsuserakonnad valetavad ühiskonnale energiakriisi tegelike põhjuste kohta ja pakuvad lahenduste asemel petukaupa.

Valitsuse retoorika, nagu oleks elektri hinna tõusu põhjuseks Vene-Ukraina sõda ja sellest johtuv elektri puudujääk, on inimeste sihilik eksitamine. Elektrit on puudu mitmes rohepööret teostavas Euroopa riigis, aga mitte Eestis. Tänu põlevkivile on Eestil energeetiline sõltumatus. Narva elektrijaamadest ning päikese- ja tuuleparkidest piisab riigi elektrinõudluse katmiseks. Tuleb aru saada, et 2021. aasta sügisel – s.t mitu kuud enne seda, kui Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukrainas – alguse saanud pöörase hinnatõusu peamine põhjus on rohepööre ehk Eesti ja Euroopa Liidu poliitikute ideoloogilised valikud.

Avalikkus peaks mõistma ka seda, et valitsuse plaanitav riiklikult reguleeritud universaalteenus ei taga odavat elektrit, vaid kehtestab varasemaga võrreldes viis korda suurema elektrihinna. Valitsuse välja pakutud toetusmeetmed ei päästa inimesi massilisest vaesumisest. Toetusskeemide kaudu mitte ei aidata elektriarvete tõttu kannatavaid inimesi, vaid liigutatakse just nendesamade inimeste taskust elektrimüüjatele hiigelkasumeid. Toetusskeemid on silmamoondus, mis tegelikult põhjustab inimeste ja ettevõtete jätkuvat vaesumist. Energiatootjad aga teenivad tohutut, põhjendamatut ja aina kasvavat kasumit, ent nüüd mitte ainult inimeste säästude arvelt, vaid ka riigieelarve ehk maksumaksja raha abil.


Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on veendunud, et meie riigi majanduse kokku kukkumist ja rahva massilist vaesumist aitab ära hoida ainult elektri hinna viivitamatu langetamine. Peame vajalikuks Eesti Energiale omanikupoolse korralduse andmist müüa väiketarbijatele omahinnaga elektrit, millest on välja võetud CO2 kulu.

Inflatsiooni ohjeldamiseks ning sotsiaalmajandusliku šoki leevendamiseks tuleb viivitamata langetada elektri-, gaasi-, diisli-, bensiini- ja muude kütteõlide aktsiisi ning ka käibemaksu. Peame vajalikuks rakendada kogu riigiaparaat selleks, et aidata tööstusel ja kodumajapidamistel teha kiiresti ümberkorraldused gaasi vahetamiseks mõne muu kütteallika vastu. Kui realiseerida need lahendused, mida oleme välja pakkunud ka seaduseelnõu tasemel, on tarbijatele võimalik müüa elektrit börsiväliselt hinnaga 30–40 eurot MWh ehk 3–4 senti KWh eest.

Kui valitsus ei too elektri hinda alla, tekib paratamatu võlakriis, sest nii inimesed kui ka ettevõtted ei ole võimelised tasuma kordades suurenevaid arveid. Peame lubamatuks, et Eesti ettevõtted ja kodumajapidamised aetakse pankrotti ainult selleks, et üksikud tootjad ja vahendajad võiksid elektribörsil hiigelkasumit teenida.

Oleme veendunud, et tänapäevase elukorralduse ja elatustaseme lahutamatu eeldus on odav elekter. Hoolimata mitmetest katsetest sulgeda või erastada meie elektritootmine, ei ole odava elektri tootmist Eestis siiani hävitada suudetud. Kutsume avalikkust üles kaitsma Eesti elektritootmist ja põlevkivitööstust ning avaldama valitsusele survet elektri hinna langetamiseks.

Türil 18. septembril 2022

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama