Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas esitas kaitseminister Jüri Luigele kirjaliku küsimuse seoses Kaitseinvesteeringute keskuse hankega kaitseväele pikamaa tankitõrjeraketisüsteemide ostmiseks.
Põlluaas osutab, et tankitõrjeraketisüsteemi Spike LR tootev saksa firma EuroSpike GmbH kuulutati hanke võitjaks pärast seda, kui Kaitseinvesteeringute Keskus oli hanketingimuste sätestamisega tekitanud olukorra, kus tegelik konkurents puudus.
„Küsitav on see, miks oli pakkumise ainsaks hindamiskriteeriumiks madalaim hind ning võrdsete hindade puhul lühem tarneaeg? Miks ei arvestatud kvalitatiivsete kriteeriumitega, näiteks piisava efektiivsusega? Antud relvad ei ole lahingutegevuses piisavalt võimekad,“ ütles Põlluaas.
„Hanke kohaselt peab tankitõrjesüsteem olema võimeline vastama modernsetele lahingtankidele ning neid lahingus võitma, kuid samas ei ole kirjeldatud, mida tähendab mõiste „modernne tank“. Vastavalt tingimustele peab laskemoon läbistama vähemalt 700 mm soomust, sealhulgas ka plahvatusele reageerivat soomust. See tekitab olukorra, kus me tegelikkuses ei ole suuteline osutama vastupanu modernsetele Venemaa tankidele. Ostetav süsteem on võimeline läbistama vaid aegunud vene tanki T-72 soomust. Modernsema T-90 ega uue T-14 alistamiseks sellest ei piisa. Näiteks T-90 tüüpi tanki soomus on 1150-1350 mm. Lisaks on tänapäevastel vene tankidel juba kuus erinevat aktiivsoomuse tüüpi.“
Põlluaasa sõnul on antud relvasüsteemi kasutamisel teiste maade relvajõududes ilmnenud terve rida probleeme, mistõttu on mitmed riigid sellest loobunud.
„Spike LR raketil on raskusi mitme sarnase soojusallika puhul sihtmärgi valimisega, tema manuaalne juhtimissüsteem ei ole erinevates tingimustes usaldusväärne jne. Ka tootja ise peab antud relvasüsteemi vananenuks ning turustab juba uuema põlvkonna relvasüsteemi Spike LR2,“ ütleb Põlluaas.
„Me võime ette kujutada, mis on aegunud relvasüsteemi hankimisega saadetav sõnum kutsealustele ja reservväelastele, kes peavad olema valmis vene tankidele vastu astuma. Millise sõnumi see saadab Eesti heidutus- ja kaitsevõimest Venemaale?“ küsib Põlluaas ja leiab, et hange tuleb tühistada ning muretseda tegelikele ohtudele vastavad relvasüsteemid.
Henn Põlluaas soovib kaitseministrilt vastust ka küsimusele, kas riigireetmise kahtlusega kinnipeetud major Deniss Metsavas osales hanketingimuste väljatöötamisel ning kas keegi tema alluvatest või kolleegidest, keda tal oli võimalus mõjutada, olid sellega seotud.