Isamaa juht Helir-Valdor Seeder saatis vastuse EKRE esimehe Mart Helme kirjale, kus Helme kutsus Seederit ja Isamaaliitu üles näitama südikust ja seisma rändepaktist loobumise eest lõpuni, kasvõi kuni valitsusest lahkumiseni. Vastus tuli aga nagu Isamaale kohane, lödipükslik. Õigemini, tunnistas Seeder, et nemad enam edasi ei võitle.

“Ma ei näe, et rändepaktis sisalduvaid ohte saaks ära hoida siis, kui Isamaa lahkub valitsusest. (…) Juhin Su tähelepanu sellele, et Eesti valitsus pole rändepakti toetanud ja seda just Isamaa vastuseisu tõttu,” kirjutab Seeder Mart Helmele. “Sinu üleskutse tõmmata valitsuses hädapidurit on hiljaks jäänud ja meenutab lahtisest uksest sissemurdmist, sest Isamaa tõmbas hädapidurit juba mitu nädalat tagasi, tõkestades rändepakti toetava otsuse vastuvõtmise valitsuses. Just Isamaa fraktsiooni ja ministrite üksmeelse vastuseisu tõttu pole Eesti valitsus rändepakti toetanud, samuti pole valitsus Isamaa vastuseisu tõttu andnud välisministrile volitust esindada Eestit rändepakti heakskiitmisel.”

Ärgake üles, Seeder, Isamaa tegevus rändepakti vastu, oli see kui kangelaslik, on ju tühja jooksnud ja heakskiit saavutatud, rohkem võitlusi teie poolt ju enam ei toimugi! Te olete ju sisuliselt alla andnud, teil puuduvad valitsuses mistahes võimalused seda teisiti takistada kui Helme poolt soovitatud survet avaldades! Nii saakski Isamaa praegu teha veel seda, et riigieelarve vastuvõtmist ohtu seades paneks ta valitsuse sundseisu. Sisuliselt saate te oma mainet päästa ja vasakvalitsuse oma alla viia, aga te pole võimupiruka lõhna tõttu selleks võimelised!

Isamaa liider ei taha tunnistada seda, et nad ei saa ega tahagi rändepaktis sisalduvaid ohte ära hoida ka siis, kui nad on valitsuses. See, et valitsus Isamaa vastuseisu tõttu pole rändepakti toetanud, ei muutnud ega muuda ka seda, et Eesti esindaja ÜRO-s 19. detsembril toimuval Peaassambleel sellele heakskiidu annab. Mis kasu on Isamaa tulemusteta tegevusest ja sellest, et välisminister volitust ei saanud, kui Eesti on otsustanud rändepakti heaks kiita ja migrandimassidele on tee valla?!

“Isamaa lahkumine valitsusest, nagu Sa soovitad, tähendaks seda, et valitsuses poleks enam kedagi, kes rändepaktile vastu seisaks,” väidab Seeder. Aga Isamaa ei seisa ju enam mingilgi moel vastu! Belgia Uus-Flaami Allianss nägi ära, et nemad ei saa rändelepet takistada ja lahkus sirge seljaga, soovimata olla valitsuses, kes vallandab rängad protsessid. Härra Seeder, Teie ja Isamaa ju seda ei tee! Te ju näitate, et pole võimelised järgima oma põhimõtteid ka siis, kui see toob kaasa ministrikohtade kaotamise. See ongi kapitulatsioon, mille eest Mart Helme teid hoiatab!

“Pean vajalikuks rõhutada, Isamaa on kaitsnud konservatiivseid seisukohti rände- ja kodakondsusküsimustes juba veerand sajandit ja seda juba ka siis, kui EKRE eelkäija Rahvaliit hoopis teistsugust poliitikat ajas. Seepärast on mul eriti hea meel, et EKRE on nüüd asunud toetama Isamaa seisukohti,” väidab Seeder. Isamaa, te olite sirgeseljalised minevikus, aga nüüd orjalikult olete küürus – teie kuulsusrikas minevik on tänase kapitulatsiooni taustal null. Rahvaliit ajas tõesti kunagi teistsugust poliitikat, aga tänane EKRE seda ei aja! Vahet ikka teie ja EKRE vahel näete – esimesed tollal võitlesid, aga nüüd mitte, teised aga minevikus mitte, nüüd aga eriti ägedalt?

Isamaa tõestas seega, et tema võitlus rändepakti vastu pole kunagi tõsine olnud, nad on alati teadnud, et vastuseis ei lähe läbi, aga rahvuslase nägu on tehtud ja plusspunktid saadud. Aga Eesti rändepaktist ju päästetud pole, härra Seeder, või kuidas?

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama