Euroopa Liit sündis riikide liiduna ning sellest aluspõhimõttest tuleb lähtuda ühenduse reformimisel, ütles Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Jaak Madison Maltal toimuval EL-i asjade komisjonide konverentsil (COSAC).

Madison rõhutas, et aruteludel Euroopa Liidu tuleviku üle tuleb rohkem kaitsta liikmesriikide parlamentide tähtsust.

„Liikmesriigid peavad suurendama oma otsustusõigust ja tagama subsidiaarsuspõhimõtte säilimise, et Euroopa Komisjon ei muutuks veelgi enam föderaalvalitsuse sarnaseks institutsiooniks. Igasugune tsentraliseerimine ja liikmesriikide suveräänsuspuude süvendamine viib uute kriisideni,” ütles Madison.

Madison leiab, et Euroopa Liidu eesistumise ajal toimuvatel aruteludel liidu tuleviku üle peaks Eesti riik esindama seisukohta, et taastataks Maastrichti lepingu eelne olukord, kus rahvusparlamentidel oli seadusandliku võimuna praegusest suurem roll.

„Samuti väärib uuesti päevakorda võtmist Suurbritannia poolt 2015. aastal esitatud nn punase kaardi mehhanism, mis annaks rahvusparlamentidele õiguse blokeerida Euroopa Komisjoni algatusi, kui need lähevad liikmesriikide huvidega vastuollu. “

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama