Eesti Konservatiivne Rahvaerakond esitas Riigikogule seaduseelnõu, mille eesmärk on karmistada karistusi alaealiste vastu suunatud seksuaalkuritegude eest ja tõsta seksuaalelu legaalse ea alampiir praeguselt 14-lt eluaastalt 16-le, seda vanema kui 21-aastase partneri puhul.

Seaduseelnõu järgi oleks lapsporno valmistamise ja alla 16-aastase seksuaalse ahvatlemise eest ette nähtud kuni kümneaastane vanglakaristus ning korduva sarnase kuriteo eest kuni viisteistkümneaastane vangistus. Kui vanem kui 18-aastane isik astub suguühtesse noorema kui 14-aastasega või üle 21-aastane isik alla 16-aastasega, siis oleks karistuseks kuni viis aastat vangistust.

Eelnõu üle andnud Martin Helme sõnul on Eesti seadused liiga nõrgad, et kaitsta meie lapsi ahistajate ja pedofiilide eest. „Seda kinnitavad nii hiljutised meediapaljastused kui ka seksuaalkuritegude statistika. Kehtiv seadus ei suuda lapsi kuritarvitavaid pedofiile heidutada. Näiteks kehtiva karistusseadustiku kohaselt on 65-aastase mehe ja 14-aastase tüdruku või poisi suhe seaduspärane. Kui kõik on vabatahtlik, siis seaduse silmis on juriidiliselt kõik korrektne,“ ütles Helme.

„Meie erakond leiab, et selline praktika ei peaks olema lubatud ja ühiskond ei tohiks lasta pedofiilidel muretult tegutseda. 14-aastane ei ole täiskasvanu. Lastele jätab seksuaalne ärakasutamine eluaegse trauma. Mõistlik on tõsta seksuaalelu seadusliku ea alampiir praeguselt 14-lt eluaastalt 16-le eluaastale, seda juhul kui partner on vanem kui 21-aastane.“

Üleüldine 16 eluaasta alampiir kehtib Soomes, Lätis, Leedus, Suurbritannias, Hispaanias, Hollandis, Šveitsis, Belgias, Norras, Rumeenias, Luksemburgis, Maltal. Iirimaal ja Küprosel on alampiiriks 17 aastat. Enamikus USA osariikides ja Kanadas on seksuaaleluga alustamise vanusepiir samuti 16 eluaastat.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama