Presidendikandidaat ja Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme ütles, et praeguste Türgis toimuvate sündmuste tõttu on mõeldamatu rääkida Türgi liitumisest Euroopa Liiduga või viisavabadusest.

“Minu seisukoht on kogu aeg olnud, et Türgi on täiesti ebasobiv riik Euroopa Liitu kuulumiseks. Esiteks ei ole see demokraatlik režiim. See, kuidas käitutakse praegu näiteks sõduritega ja kuidas ähvardatakse surmanuhtlusega, see meenutab juba täitsa natsiaega,” ütles Helme

EKRE saadiku, Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimehe Jaak Madisoni hinnangul on Türgis nurjunud riigipöördekatsel ka positiivseid külgi. Näiteks on oluliselt halvenenud selle euroopalikke väärtusi suuresti eirava riigi väljavaated liituda EL-iga, mis teeks ühendusele olulist kahju. Samuti ei usu Madison, et Türgi võiks nüüd kiiresti saada täielikku viisavabadust.

“Kuna Türgi seis on jätkuvalt segane, pole midagi ülemäära positiivset loota ka lähiajal,” kirjutas Madison sotsiaalmeedias. “Kuid nagu alati, on asjadel ka siin häid külgi – olenemata tegelikkusest ja riigipöörde reaalsetest motiividest ning korraldajatest on Türgi võimalus saada viisavabadus Euroopa Liiduga praktiliselt olematu, rääkimata EL-i liikmelisusest.”

“Kas keegi kujutaks ette, et ühe jalaga kodusõjas olev, migrante miljonites riiki lubav, islamiäärmuslust soodustav ning ilmaliku riigivalitsemise pooldajaid lintšiv Türgi saaks viisavabaduse,” küsis Madison retooriliselt.

EKRE fraktsiooni nõunik riigikogus ja Uute Uudiste peatoimetaja Urmas Espenberg arvab, et Madisoni seisukohtadega tuleb nõustuda, kuid teades Erdogani kui kavalat ja julma mängurit, võib ta hakata pingeid kruvima ja taas Euroopasse pagulasmasse suunama. Euroopa poliitikute pehmus selles küsimuses aga on tuntud ja teada.  “Tulevik on igal juhul tume, sest massiarestid ja kõikide Erdoganile ebameeldivate inimeste kõrvaldamine on käivitunud suure hooga. Lisaks sõjaväelastele areteeritakse ka kohtunikke, õppejõude ja ametnikke”

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama