Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas Riigikogule eelnõu, et piirata kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel hääleõigust ainult Eesti ja Euroopa Liidu kodanikega.
Riigikogu konservatiivide fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on senine kord, kus kohalikel valimistel saavad hääletada ka Eestis alaliselt elavad mõne muu riigi või ilma kodakondsuseta isikud, maailmapraktikas haruldane.
„Hääletamisõiguse andmine elamisloa alusel ei ole teinud meie riigi valitsemist paremaks, pigem vastupidi. On omavalitsusi, kus mittekodanike suure osakaalu tõttu on võimul jõud, mis esindavad mõtteviisi, mis on põlisrahva suhtes vaenulik,“ põhjendas Helme.
„Eesti põhiseaduse preambulis antud riigi aluspõhimõtete austamise asemel tunnistavad mittekodanikud hoopis teisi väärtuste hierarhiaid, mis on oht Eesti riigile ja kultuurile.“
Helme sõnul tuleb Eesti demokraatial arvestada ka kasvava sisserändega. „Rahvastikuregistri andmeil tuli 2016. aastal Eestisse elama üle kuue tuhande välisriigi kodaniku, kelle hulgas oli ligi tuhat venelast, üle tuhande ukrainlase, üle saja nigeerlase ja samas suurusjärgus indialasi. Sisserändajatel puudub side Eesti kultuuriga ning seetõttu ei peaks neil olema õigust Eesti tulevikku puudutavates küsimustes kaasa rääkida ega avalikku võimu läbi valimiste teostama.“
Helme sõnul loob seaduse muudatus vajaliku motivatsiooni sisserändajatel Eesti ühiskonda sulandumiseks. „Inimesed, kes soovivad hakata Eesti tuleviku üle otsustama, peaks näitama oma austust Eesti riigi ja rahva suhtes, õppides selgeks eesti keele ning sooritades kodakondsuseksami. Valimisõigus võiks olla Eesti kodakondsuse taotlemise üheks motivaatoriks.“