Välisministri Marina Kaljuranna ja peaminister Taavi Rõivase Riigikogu ees välja öeldud seisukoht, et valitsus kavatseb loobuda okupatsioonikahjude väljanõudmisest, näitab, et täidesaatev võim eirab Riigikogu korraldusi ja koos sellega ka põhiseadust.

Riigikogu Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon juhib tähelepanu, et Riigikogu on teinud 2004. aasta 9. juunil vabariigi valitsusele ülesandeks jätkata kahjutasunõude ettevalmistamist. 2005. aasta 14. jaanuaril kinnitas vabariigi valitsus seisukoha, et projektiga hakkab tegelema justiitsministeerium koos välisministeeriumiga.

„Pärast seda, kui 2005. aastal astus ametisse Reformierakondlik valitsus, pandi kahjunõuete teema kalevi alla. Samas pole ükski hilisem Riigikogu koosseis ega valitsus kahjunõuete väljanõudmise otsust tühistanud, mistõttu Marina Kaljurannal ja Taavi Rõivasel puudub igasugune mandaat Riigikogu kui seadusandliku võimu otsust eirata ja okupatsioonikahjude väljanõudmisest loobuda,“ ütles Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.

„Peale selle, et valitsuse tegevus on põhiseaduse vastane, võtab Rõivase ja Kaljuranna poliitika järgmistelt valitsustelt võimaluse esitada Venemaale kahjunõudeid. „Loomulikult pole Eestil praegu lootust Venemaalt midagi saada, aga Putini Venemaa ei ole igavene. Me peame mõtlema mitu aastakümmet ette,“ ütles Helme.

Helme sõnul tähendab kahjunõuete nimetamine perspektiivituks loovutusvõidu andmist Venemaale. „Reaalses maailmas nõutakse, kaubeldakse, vaieldakse. Eesti diplomaatia võiks ka ükskord õppida kauplema, vaidlema ja mitte ainult järele andma. Praegune valitsus tahab kitsendada järgmiste valitsuste mänguruumi ja kahjustab sellega Eesti rahvuslikke huve. Kõige hullem on see, et Kaljurand ja Rõivas ei saa aru, et osutavad teeneid Venemaale, kelle eest nad meid justnagu kaitsma peaks.“

Helme hinnangul on praeguse Reformierakonna valitsuse välispoliitika kõige allaheitlikum ja selgrootum kogu taasiseseisvunud Eestis ning see kahjustab ka Balti riikide koostööd, kuivõrd nii Läti kui ka Leedu kavatsevad okupatsioonikahjud Venemaalt välja nõuda.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama