Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

12.10.2015

Konservatiivne Rahvaerakond Riigikogu vanemate kogule: riik peab lõpetama Riigikogu liikmetele kuluhüvitiste maksmise

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond seisab Riigikogu vanemate kogus selle eest, et Riigikogu liikmetele kuluhüvitiste maksmine lõpetataks. Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul piisab riigikogu liikmete autoliisingute maksmise lõpetamiseks riigikogu juhatuse otsusest kuluhüvitiste kehtiva korra muutmiseks.

Samuti on Konservatiivne Rahvaerakond astunud ise sammu kuluhüvitiste süsteemi ümbervaatamiseks ja nende maksmise lõpetamiseks. 17. septembril esitas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon menetlusse Riigikogu liikme staatuse seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on kaotada ära Riigikogu liikmete kuluhüvitised.

„Riigikogu liikmete suured kuluhüvitised riivavad rahva õiglustunnet, sest ei täida oma eesmärki ning on pigem käsitletavad lisatasuna põhipalgale, mida kasutatakse autode ostmiseks või kaheldava kasuteguriga kuludeks valijatega suhtlemise nimetuse all,“ ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme. „Tavakodanikud peavad oma kulud, sealhulgas autoostud ja liisingud tegema põhipalga arvelt, ent Riigikogu liikmed on justkui priviligeeritud kodanikud, kellele sama põhimõte ei kehti.“
Erakonnad saavad aastas riigieelarvest  üle 5 miljoni euro, mis kulutatakse suuresti reklaamile ja valijatega suhtlemisele. Konservatiivse Rahvaerakonna arvates ei ole riigieelarvelistest eraldistest niigi ületoidetud erakondadele eelpoolnimetatule lisaks vaja täiendavat rahastamiskanalit.

Praegu kehtiva seaduse järgi hüvitatakse Riigikogu liikmele kuludokumentide alusel tööga seotud kulutused kuni 30% Riigikogu liikme ametipalgast Riigikogu juhatuse kehtestatud korras.

2014.  aastal võis iga saadik aasta jooksul kulude hüvitamiseks kasutada kuni 12 424 eurot. Riigikogu liikmete kulude hüvitamiseks kulus eelmisel aastal rohkem kui miljon eurot.

2015. aasta aprilli, mai ja juuni jooksul kulutasid Riigikogu liikmed kuluhüvitistele 223 030 eurot. Riigikogulase keskmine autoliising on 400-500 eurot kuus.

Lähem info:
Martin Helme
Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees
Tel: 53300002

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama