Eesti Konservatiivne Rahvaerakond esitas Riigikogule seaduseelnõu, mis parandaks elatisabi taotlemise korda, kuid tänasel Riigikogu istungil lükati eelnõu valitsuserakondade 53 häälega tagasi.

Eelnõu kohaselt tekiks elatisabi saamise õigus ka neil lastel, keda kasvatab ema või isa asemel eestkostja. Praeguse korra kohaselt makstakse elatisabi üksnes alaealise lapse vanemale.

„Meie soovisime, et eestkoste all olevaid lapsi koheldaks võrdselt kõigi teistega ning elatisabi taotlust saaks esitada ka eestkostja,“ ütles Riigikogu Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liige Raivo Põldaru.

Põldaru sõnul tõukus eelnõu konkreetsest 2015. aasta kohtuasjast, kus kohus määras lapse eestkostjaks olnud vanaemale elatisraha välja, kuid sotsiaalkindlustusamet keeldus seda praegusele seadusele viidates välja maksmast.

Elatisabi on ühekordne riigipoolne abi last üksi kasvatavale ja tema ülalpidamise eest hoolitsevale vanemale. Elatisabi suurus on 96 eurot ning seda makstakse maksimaalset kolm kuud. Riik maksab elatist vanema eest, kes elatist ei maksa, nõudes selle raha temalt hiljem tagasi.

„Ehkki eestkostjale on ette nähtud eestkostel oleva lapse toetust 240 eurot, millele lisandub igakuine lapsetoetus 50 eurot, siis ei tohi unustada, et see raha pole piisav lapse rahuldavaks ülalpidamiseks.
Eestkostjaks on sageli lapse vanaema või vanaisa, kellel oleks taolise ühekordse abi järele vajadus tihti suuremagi kui töötaval vanemal,“ ütles Põldaru.

„Paraku näitas valitsuserakondade tänane käitumine, et raskes olukorras laste toetamine ei lähe praegustele valitsuserakondadele korda. Reformierakond, sotsid ja IRL jätsid kasutamata võimaluse tulla appi nende lastele, kelle vanemad hiilivad kõrvale kohustusest oma last toetada.“

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama