Paide Arvamusfestivali viimases, erakondade esimeeste debatis, ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme Eesti suveräänsusest rääkides, et seda suudab tagada vaid eesti rahvas, mitte mingisugused eurobürokraadid nagu Juncker või siis Euroopa Liit tervikuna.

Kuigi esimeeste debatt sattus tugeva augustitormi kätte, suudeti see siiski maha pidada. Ainsana saab arutelu järelvaadata venekeelsest ETV plussist ja seda koos venekeelse pealelugemisega, mis teeb aga asja riigikeeles kuulamise pea võimatuks. Miks ETV arutelu järelkuulamiseks välja pole pannud jääb arusaamatuks. Kas vedas alt tehnika, ei soovita debatti liialt palju kajastada või saabki nüüd Eestis normiks lokkav kakskeelsus on raske öelda?

Suhteliselt rahulikest teemadest nagu väärikas vananemine ja automatiseerimine libiseti üle üsna rahumeelselt, kuid õige hoo sai debatt sisse alles siis, kui rääkima hakati Euroopa Liidu tulevikust.

Vastuseks Hanno Pevkuri ja Jevgeni Ossinovski võltsparaadliku retoorika peale, et Euroopa Liit koos oma nö euroopalike väärtustega tagab ainsana Eestile püsimajäämise põrutas Mart Helme, et ainus, kes tõepoolest suudab tagada Eesti iseseisvuse on endiselt ja jätkuvalt eesti rahvas. “Eesti omariiklust ei suuda meile garanteerida ei keegi Juncker Brüsselist ega euroliit tervikuna. Ainult eesti rahvas saab garanteerida Eesti iseolemise ja suveräänsuse!”

Helme rääkis, et me ei pööra Euroopa Liidule selga nagu oponendid püüavad seda näidata, kuid meie eesmärk on sõltumatute rahvusriikide Euroopa ja ühisturg, mille poolt rahvas andis mandaadi ka 2003ndal aastal. Kuid nüüd saadakse vastu bürokratiseerunud, kuulekust nõudev ja pagulasi kaela määriv ühendus, mis sarnaneb pigem endisaegse Nõukogude Liiduga, siis sellega pole ei rahvuskonservatiivid ega enamus rahvast ilmselgelt nõus. “Kui toona aeti asju ühe malli järgi nii Eestis kui Usbekistanis, siis sama püütakse praegu teha ka ELs näiteks Kreeka puhul ja see lihtsalt ei toimi!”

Suhteliselt kriitiliselt olid tugevalt bürokratiseerunud föderaalse Euroopa suhtes meelestatud ka Artur Talvik ja Helir-Valdor Seeder, mis näitab eurovaimustuse üldist vähenemist ja seda, et üha rohkem inimesi sh poliitikuid hakkab aru saama, et retooriliselt väljareklaamitud “euroopalikud väärtused” on järjekordne ideoloogiline mull, mis pööratakse Euroopa rahvaste ja tema oma kodanike vastu, nagu juhtus ka nõukogude ajal, kui räägiti palju ja pidevalt, et elame maailma kõige humaansemas riigis, samas kui teistimõtlejad kannatasid ränga tagakiusamise all.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama