Täna parlamendis vastu võetud seadus, mis annab Riigikogu liikmetele õiguse kuuluda kohaliku omavalitsuse volikogusse, vähendab omavalitsustes kohalike inimeste sõnaõigust ja suurendab erakondade mõjuvõimu, leiab Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.

„Kohalik omavalitsus on autonoomne, ütleb põhiseadus. Tõepoolest, autonoomia ei kao, kui Riigikogu liige on kohaliku omavalitsuse volikogu töös kaasatud, aga me ei ela ideaalmaailmas. Me ei ela maailmas, kus ei ole inimestevahelisi intriige, informatsiooni kuritarvitamist, kohalike otsuste mõjutamist ega muud taolist. Loomulikult on. Kerge on tekkima olukord, kus kohalike küsimuste otsustamisel lähtutakse pigem keskvalitsuse huvidest kui kohalikest vajadustest,“ ütles Helme.

Helme sõnul pole terve mõistusega inimesele mõistetamatu see, et nn kahe tooli seadus tekitab kohalike omavalitsuste valimistel iludusvõistluse trikoovoorud koos sinna juurde kuuluvaga.
„On selge, et kohalikus omavalitsuses kandideeriv üle-eestiliselt tuntud poliitik lööb pika puuga kohalikke valimisliite ja kohalikke tuntuid ja tublisid ühiskonnategelasi. See moonutab poliitikapilti ja poliitilisi otsuseid, mis peaksid olema autonoomsed ja lähtuma kohaliku inimese huvidest.“

Helme sõnul ei toeta Konservatiivne Rahvaerakond niisugust võimuvertikaali kehtestamist, olgu tegu kas Kadrioru või Piirissaare ja Ruhnu saarega. „See ei ole see Eesti, mis kuulub Eesti rahvale. See ei ole Eesti, kus kohalikud inimesed külaseltside tasandil otsustavad, et nii on meile parem ja nii me ka teeme. See on Eesti, mida juhitakse ja dikteeritakse ülevaltpoolt nii, nagu keegi, kellel on võimu rohkem, õigemaks ja paremaks on pidanud,“ ütles Helme.

„Me ei arva, et niisugune ühe viisi peal laulmine on Eestile kõige parem. Me sooviksime näha väga polüfoonilist poliitilist pilti Eestis ja seda tagab üksnes see, kui riigikogu liige tegeleb oma tööga riigikogus ja käib oma valijaga suhtlemas. Ta ei pea minema omavalitsustesse rahvale pähe määrima seda, mida erakonnakontoris õigeks peetakse. Seetõttu meie fraktsioon seda eelnõu ei toeta, kuna see on võimu tsentraliseerimise ja võimu kohtadelt usurpeerimise eelnõu.“

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama