Koalitsioonierakonnad jätsid kasutamata võimaluse muuta parlamendi valimiste korda usaldusväärsemaks, ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

Riigikogus oli 22.-23- märtsil teisel lugemisel Riigikogu valimiste korra muutmise seadus. Koalitsiooni häältega lükati tagasi kõik opositsiooni esitatud parandusettepanekud.
Ettepanekud puudutasid väiksemate fraktsioonidega erakondade paremat esindatust riigikogu komisjonides, võimalust esitada seaduseelnõude lugemisel suuremat arvu küsimusi, komisjoni protokollide salvestamist ja salvestiste säilitamist.

Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on väga kahetsusväärne, et väiksemate fraktsioonide ja laiemalt kogu opositsiooni ettepanekuid nii olulistes küsimustes litsutakse koalitsiooni teerullli all laiaks. „Paraku on see Eesti demokraatia masendav argipäev,” ütles Helme.

“Meil ei ole põhimõttelist vastuseisu valimissüsteemi ökonoomsemaks tegemisele ja elektroonika kasutamisele valimistel, küll aga on väga tõsised küsimused usaldusväärsuses ja usutavuses, mis panevad häirekellad lööma. Kõigele sellele juhtisime tähelepanu ka oma parandusettepanekutes.”

Helme sõnul on valimiste aeg venitatud liiga pikaks. „Väga tõsine probleem on meie meelest valimiste ühetaolisuse puudumine – näiteks see, et e-häält on võimalik tagasi võtta ja muuta. Rääkimata sellest, et valimiste ühetaolisus ei ole tagatud. Kui inimese hääl valimiskabiinis on temaga üksi, siis ID-kaardiga hääletades, mida keegi ei kontrolli.”

Helme sõnul näeb Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon tõsist probleemi e-hääletuse kontrollitavuses. “Meid ei rahulda see, kui meile öeldakse, et usaldage meid. Usaldame, aga kontrollime. Kui kontrollida ei saa või kui kontroll ei ole sõltumatu ja verifitseeritav, siis tegelikult kontrollitavust ei ole. Mis tähendab seda, et valimistulemuste usaldusväärsus on kahtluse all,“ ütles Helme.

„Kui valimistulemused ei ole usaldusväärsed, siis on kogu poliitiline süsteem omadega kriisis, sest meil ei ole kindlust, et teostatav võim on legitiimne ehk vastab rahva tahtele. Need on väga tõsised probleemid, mida selle eelnõuga oleks saanud parandada, aga see võimalus jäeti kasutamata.“

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama