Eile 24.03-16  sai EKRE kõnekoosolekul Põltsamaal avatud Eesti valitsuse poolt hävitatud Eesti Aleksandrikooli Põltsamaa Ametikooli taaskäivitamiseks annetuste kogumine, mis õnnestus 100%-liselt. Rahvas oli tugevas protestivaimus ja soovib kogutud sentide abil kasvatada summa selliseks, et renoveerida kadumiku lävel olevat ajaloolist hariduse pärli: Eesti Aleksandrikooli Põltsamaa Ametikooli.

Eesti Aleksandrikooli asutamine XIX sajandi lõpus Põltsamaale oli Eesti rahvusliku liikumise suurüritus, mille motoks sai Jakob Hurt`i avaldus “saada vaimult suureks rahvaks”. Nõnda ilmuski 1871.a. autori üleskutse “Üks tähtis kuulutus ja palve Eestirahvale” koos annetuste lehega, kus väljaandesse nr. 8 tehti järgmised kanded:

… Leena Welk, T.Akoberg,   N.Talm   5 kopikat,   L.Neimann  3 kopikat, K.Neimann  2 kopikat …” ,  jne. jne.               

Kopik-haaval kogutud rublade eest osteti 1888.a. Eesti Aleksandrikoolile hoone, hiljem käivitus seal tööstuskool ja viimasena Põltsamaa Ametikool. Tänased valitsejad on aga nõuks võtnud hävitada meie esivanemate usu vaimusuurusele, sülitanud isamaa hinge ning küüditamas maalt ja väikelinnadest viimaseid õpihimulisi noori. Olukord on isegi hullem endisest tsaari-Venemaast, mil Eestist väljarändega „saavad rahva elupuust kõik õilmed ja vili ära nopitud, känd ja oksad üksi jäävad …”{J.Hurt, lk.19].

Täna on Aleksandrikooli väärikas hoone surmale määratud ja rahva raha eest soetatud kraam kaaperdatud. Pole sugugi kaugel see õõvastav hetk, mil peasissekäigu väsinud puitsambad nõtrusest tasakaalu kaotavad. Kool on sündinud ja töötanud edukalt võõrvõimude alluvuses, teeninud truult noort Eesti riiki, kuid koolemas rahapuudusel õitsvas Eesti Vabariigis veel enne riigi 99. sünnipäeva. Kui kaua püsib taolise südametu ja hoolimatu riigi enese alussammastik? Kohalikel ja kaugemal elavatel noortel puudub nüüd soodsas transpordisõlmes asuv ametikool, neile ei pruugi mitmetel asjaoludel sobida kooli teine asukoht ning paljud eksivad metsa, kus hallkuuest ja reinuvaderist märku võtavad, kudas kõige kergemine ilmas elatakse“ {J.Hurt, lk.17}. Egas asjata ei planeeritud omal ajal Aleksandrikooli just Põltsamaale. Tollal arutleti talupoegliku mõistusega ja peaga, mille kohal ei hõljunud rahavoogude nimbuserõngake.

Hiljuti avatud Põltsamaa Ametikooli Praktikahoone ootab oma kõrvale aga lihtsaid õppetööks vajalikke hooneid: renoveeritud õpilaskodu ning tagasihoidlikku peahoonet. Kui riik ei hooli, siis hoolime taas kord meie ise – Jõgevamaa ja meiega solidaarne Eesti rahvas. Iga tagasihoidliku annetusega, olgu see siis protestiannetus, juurime välja hoolimatuse, iga sendise vikatihoobiga lõikame maha jupikese kolkakülade ja -linnade vastasest vihast, mis meie rahva vaimult suureks saamist ohustab. Annetusi kogume, kuni see antakse üle sellele võimuorganile, kes on suuteline Eesti Aleksandrikooli hoone renoveerima ning Põltsamaa Ametikooli uuesti avama.

Oma jõukohane annetus palun kanda Kambja külakooli õpetaja ja Eesti rahvuskangelase Julius Kuperjanovi nimelise seltsi arvele:

MTÜ J.Kuperjanovi Selts                                                                   

a/a nr.EE372200221049626428

märksõna: Eesti Aleksandrikool

Eesti Aleksandrikooli, Põltsamaa Ametikooli ja kõigi teiste Eestis hävitatud külakoolide ja ametikoolide töötajate nimel Põltsamaa Ametikooli majandusjuht-õpetaja

Olev Teder 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama