Esmaspäeval 20. novembril toimus Riigikogu konverentsisaalis riigikogu fraktsioonide ja rahvastikupoliitikaga seotud huvigruppide esindajate avalik kohtumine, et meeletus tempos saada veebruariks valmis “Rahvastikupoliitika põhialused aastateks 2018–2035“.

“Tegu on üsna utoopilise plaaniga, kuna tähtaeg liialt lühikene ja aega töögruppide kooskäimiseks vähe, et tõsiseltvõetav dokument selleks ajaks välja töötada, ” arvas probleemkomisjoni aseesimees, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liige Raivo Põldaru. “Töögrupid alustavad küll tööd, kuid kena plaan arengukava Eesti Vabariigi 100 juubeliks laule panna, ei ole paraku reaalne.”

Põldaru meelest on ka asja sisuline pool veel väga toores. “Esmalt tuleks jälgida, et tagatud oleks Eesti Vabariigi põhiseaduse järgmine, mis ainsana tagab eesti rahva, keele ja kultuuri kestmise. Sellele juhtis oma sõnavõtus tähelepanu ka Ivar Raig, kuna nii esitatud visiooni kui eesmärkide osas jäid kõlama mitmed multikulturaalsed ja muud ebaolulised aspektid, mis ei ole suunatud eesti rahva päästmisele ja selle iibe kasvule, vaid rõhub sisserändele kui rahvastiku kasvu instrumendile!”

Raivo Põldaru sõnul räägiti väga palju kõikvõmalikest rahvastikukriisiga seotud aspektidest, millest enamus olid asjalikud ja vajalikud, kuid asja iva on siiski eesti rahva oma sündimuse kasvatamine. Madala sündimuse tõstmine, mis on ka mõõdetav, peaks olema kogu edasise töö keskne teema. “Selles osas oli arutelu ebapiisav ja pessimistlik, samas mida varem me asjaga alustame, seda kiiremini kriisi lahendamiseni jõuame ning loomulikult ei toimu see 15-aastaga. Kõigepealt tasuks uurida eestlaste sündimust mõjutavaid tegureid. Viimane selleteemaline uuring Eestis oli 2008. aastal ja seegi jäi poolikuks.”

Erilist usaldust rahvastikukriisiga tegelemiseks ei sisenda ka tööle hakkavate töörühmade nimetused: sotsiaal- ja tervishoiu töörühm, sisserände- ja integratsiooni töörühm, kultuuri-ja innovatsiooni töörühm. Õhku jääb küsimus, kas keegi üldse hakkab tegelema rahvastikukriisi võtmeküsimusega – eestlaste sündivuse suurendamisega?

Ka EKRE fraktsiooni aseesimehele Henn Põlluaasale jäi mulje, et probleemkomisjoni rõhuasetust püütakse olulisest asjades kõrvale suunata ehk piltlikult öeldes asendada maja remontimine heinaküüni ehitamisega. “Rahvuskonservatiivid hoiavad seetõttu teemal ja töörühmade tegevusel teraselt silma peal!”

 

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama