Riigikogu enamus ei toetanud oma 17.10 toimunud istungil Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud otsuse eelnõud peatada Venemaaga sõlmitava piirilepingu ratifitseerimine. Eelnõu poolt oli vaid üheksa saadikut, vastu oli 63 ja hääletusel ei osalenud kolm riigikogulast.

Peale EKRE saadikute olid piirileppe tühistamise poolt IRL-i saadik Tarmo Kruusimäe ja esimees Helir-Valdor Seeder, aga ülejäänud IRL-i fraktsioon hääletas tühistamise vastu. Kas selliselt sobib käituda ühel end isamaaliseks nimetaval erakonnal? See on äärmiselt kahtlane.

EKRE soovis piirleppe ratifitseerimise praegusel kujul peatada, sest ratifitseerimine seaks kahtluse alla Tartu rahulepingu järjepidevuse.

Peale selle legaliseerib piirilepe Venemaa Föderatsiooni poolse jätkuva okupatsiooni Eesti Vabariigi aladel ja loovutab antud maa-alad, ilma et Eesti saaks loovutatud alade eest vähimatki kompensatsiooni. Antud lepingu ratifitseerimise peatamine looks võimaluse pidada läbirääkimisi Venemaa Föderatsiooniga, lähtudes Tartu rahulepingu jätkuvast kehtivusest.

Eesti-Vene piirilepped allkirjastasid Urmas Paet ja Sergei Lavrov 2014. aasta 18. veebruaril, ent enne leppe jõustumist peab see läbima ratifitseerimise riigikogus.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama