Esmaspäevases 6. juuni Riigikogu arupärimiste voorus, tuli vastamisele koguni kolm Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna arupärimist, mida toetasid oma küsimustega ka mitmed opositsioonipoliitikud. Esimene puudutas kriisiolukorda Eesti põllumajanduses, erakorralisi ja korralisi põllumajandustoetusi ning põllumajanduse jätkusuutlikkust tervikuna. Teine käsitles vabalt ringi liikuvate illegaalsete immigrantide teemat ja kolmas seaduserikkumisi, mis seotud seni veel ebaseaduslikult taksoteenust pakkuva Uberiga.

Eesti põllumajanduse kohta käivatele küsimustele vastates näitas Rõivas üles tekkinud olukorra tõsiduse mittemõistmist. Peaminister ei tunnistanud kriisiolukorda ei seakasvatuses, piimakarjanduses ega ka Eesti põllumajanduses ning maaelus tervikuna. Sellega kaasnes lisaks ka vassimine, kui Rõivas rääkis Euroopa Liidu ja valitsuse ühisest abist meie põllumajandusele. Tegelikult on Eesti puhul enamasti tegu Euroopa Liidult saadud toetustega, samas kui Leedu, Läti ja Poola tootjad on saanud olulist abi ka omaenda riikide valitsustelt, mis paneb nende maade tootjad konkurentsi mõttes eelisseisundisse. Ka saab Eesti põllumajandus euroabi endiselt  60% sellest tasemest, mida naudivad vanade liikmesriikide tootjad ning sellise ebavõrdsuse kaotamiseks pole valitsus midagi ette võtnud. „See on ebavõrdne konkurents ning rääkida põllumajandussektoris mingist turumajandusest on lausa kohatu, jutud uute turgude otsimisest aga ei veena samuti,“ ütles EKRE fraktsiooni juht Martin Helme. „Valitsuse tegevus maaelu edendamise suunal viitab selgelt suundumusele, et peagi enam elu väljaspool Tallinnat ja paari teist suuremat linna ei eksisteeri.“

Hanno Pevkur tunnistas EKRE arupärimisele vastates, et on juhtumeid, kus illegaalseid immigrante ei saa enam kauem kinni pidada ja neid ei saa ka kodumaale tagasi saata kuna viimaste koduriik keeldub neid tagasi võtmast. Kuid Eesti riik ei saavat selles osas midagi ette võtta. Ka Eesti riigipiir olevat paremini kaitstud kui kunagi varem. Uno Kaskpeiti arvates ei saa sellise väitega kuidagi nõustuda, kuna praegune piirivalvamine koos paari kaamera ja väheste politseinikega on rohkem naljategemine. „Ka ei saa tõsiselt võtta Pevkuri väidet nagu oleks Piusa jõgi oluline looduslik piiritõke, samas kui üle mäsleva Vahemere liigub pidevalt sadu tuhandeid inimesi.“

Ka Uberi kohta käivas arupärimises näitas Pevkur üles äärmist küünilisust ja võhiklikust. Jäi mulje nagu jagamismajanduse eelnõu juba kehtiks ja polevatki vajadust Uberi tegevust kui ebaseaduslikku uurida. Kui mõnel juhtumil on politsei seda teinud on, las ta siis menetleb, arvas siseminister. Süsteemset lähenemist asjale ei paistnud kuskilt otsast ja ühegi küsimusele vastamise puhul.

Loe istungi stenogrammi SIIT:

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama