Fraktsiooni liige, erakonna esimees

Mart Helme

Rohkem infot

Mart Helme sündis Pärnus Eesti Leegioni veterani peres. Tema vanaisa oli võidelnud Vabadussõjas ja saanud selle eest asundustalu ning Vabadusristi. Mardi lapsepõlv möödus tihti kuulates oma isa lugusid Suvesõjast, Narva rindest ja Sinimägede lahingust.

Pärnu 2. Keskkoolist läks Mart Helme edasi Tartu Ülikooli ajaloo osakonda, mille ta lõpetas 1973. aastal. Ajaloolasena on Mart Helme uurinud nii Aasia kõrgkultuure kui ka Muinas-Eestit. Ta on tugevalt kritiseerinud modernistlike ajaloolaste seisukohta, nagu 13. sajandil ei oleks eestlasi veel rahvusena eksisteerinud.

Ülikoolis õppides jõudis Mart Helme ka olla ansabli Fix üheks alusepanijatest. Temast sai Fixi esimene vokalist ja basskitarrist. Hiljem on ta osalenud ka ansamblites Hallo, Vitamiin ja Hübriid, kuid neist just Fix jäi mitmeks aastakümneks Eesti üheks armastatuimaks ja enim mängitud rockansambliks.

1994. aastal läks Mart Helme riigiteenistusse Eesti Vabariigi välisministeeriumis. 1995. aastal määras president Lennart Meri ta Eesti Vabariigi erakorraliseks ja täievoliliseks suursaadikuks Venemaa Föderatsioonis. Moskvas õppis Mart Helme põhjalikult tundma Venemaa diplomaatia telgitaguseid ja võttis osa ka Eesti–Vene piiriläbirääkimistest, nähes korduvalt Eesti valitsuse valmisolekut taanduda Venemaa avaldatava surve ees.

Pärast volituste lõppemist 1999. aastal tuli Mart Helme Eestisse tagasi ning oli välisministeeriumi asekantsler poliitika ja pressi alal. Samal aastal asutas ta Konservatiivide Klubi.

13. aprillil 2013 valis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kongress erakonna esimeheks Mart Helme, kes kogus 253 delegaadi mandaadi.

Pärast seda on Mart Helme veel kaks korda järjest valitud EKRE esimeheks, 2014 ja 2015 viimsel erakonna kongressil.

2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel kandideeris Mart Helme EKRE nimekirjas ja kogus 2830 häält.

2015. aasta Riigikogu valimistel kandideeris Mart Helme Pärnumaa valmisringkonnas nr.12 ja sai sealt isikumandaadi, millega pääses Riigikogusse. Mart Helme on Riigikogu XIII koosseisu liige, Riigikogu kaitsekomisjoni aseesimees.

Toode lisatud ostukorvi
Sulge Edasi vormistama