Riigikogu otsustas täna valitsuserakondade häältega mitte toetada Konservatiivse Rahvaerakonna eelnõud, mis muutnuks parlamendi komisjonide istungite salvestamise kohustuslikuks.
„Kui maailma parlamendid avalikustavad üha rohkem oma tegevust, siis Eesti valitsuserakonnad liiguvad vastupidises ehk tagurlikus suunas,“ ütles Konservatiivse Rahvaerakonna liige ja eelnõu ettekandja Jaak Madison. „Praeguse korra kohaselt mõned komisjonid salvestavad oma istungeid ja mõned mitte. Võimuerakonnad aga tahaksid oma eelnõuga hakata pärast protokollide valmimist salvestisi hävitama ka neis üksikutes komisjonides, kus praegu istungeid salvestatakse.“
Konservatiivse Rahvaerakonna eelnõu kohaselt on salvestamine ja salvestuste säilitamine vajalik selleks, et hiljem oleks võimalik komisjonides toimunud hääletusi ja arutelusid kontrollida ning vaidlusi ja eriarvamusi paremini lahendada.
„Ühtlasi võimaldaksid salvestused ajaloolastel tulevikus uurida, kuidas langetati otsuseid, mis kujundasid Eesti ajalugu. Ainuüksi napisõnaline kirjalik protokoll ei anna toimunud aruteludest piisavalt ammendavat pilti,“ ütles Madison.
Salvestamise vajalikkusest on kõnelnud mitmed ühiskonnategelased, kaasa arvatud kunagine Põhiseaduse Assamblee liige ja praegu E-riigi Akadeemia e-demokraatia vanemeksperdina tegutsev Liia Hänni.
Salvestamise vastu pole võimuerakonnad esitanud ühtki vettpidavat argumenti. „Põhjus on lihtne. Nad ei julge avalikult öelda, et nende eesmärk on komisjonides toimunut avalikkuse eest kiivalt varjata.“